fbpx

Yaşam

Vazelinin Faydaları Nelerdir, Nerelerde Kullanılır?

Vazelin faydaları ile pek çok pahalı cilt bakım malzemesine taş çıkartacak cinsten bir ürün. Her ne kadar evlerimizdeki varlığına alışsak da alışılagelmemiş kullanım alanları ile vazelini yakın mercek altında incelemeye alıyoruz. İşte tüm yönleriyle vazelin kremin faydaları!

vazelinin faydaları
vazelinin faydaları

Petrol endüstrisinin bir tür yan ürünü olan vazelin, farklı kullanım alanlarına sahip olması ve cilt üzerindeki etkileyici faydalar sağlaması ile sıklıkla tercih ediliyor. Keşfedildiği noktada çalışan işçilerin el ve ayak derisini tedavi edip onarması ile şaşkınlık yaratan ve bu şekilde rastlantısal olarak keşfedilen vazelin, oldukça faydalıdır.

Daha çok nemlendirme, el ve ayak derisindeki kurulukları tedavi etme gibi amaçlarla tercih edilen vazelin faydaları nelerdir, sorusunun yanıtı aslında oldukça uzun. Çünkü ürünün sanılandan daha geniş bir kullanım alanına sahip olduğunu rahatlıkla söylemek mümkün.

Ayak ve el derisindeki çatlamalar ve kurumalar, saç ve tırnakların bakımı, vazelinin en bilinen ve yaygın kullanım alanları arasında yer alıyor. Peki vazelin nedir faydaları ile ne alanlarda kullanılır, gibi soruların yanıtlarını ve çok daha fazlasını birlikte keşfetmeye hazır mısınız?

İçindekiler

Vazelin Nedir?

Şirketi iflas etmekte olan Amerikalı kimya uzmanı Robert Chesebrough 1859 senesi petrol çıkarmakta olduğu kuyularda yaptığı incelemeler esnasında ilginç bir bilgiye rastlıyor. Parafine olan benzerliği ile dikkat çeken bu ürün, işçileri başta oldukça zorlu durumlara soksa da onların yaralarını iyileştirmesi ve ciltlerini güzelleştirmesi ile dikkatleri çekiyor.

Bu keşfin üzerine yakından incelemek üzere örnek aldığı maddeyi petrolden ayırarak gözlemleyen Chesebrough, ürünü geliştirerek 1870 senesinde Vazelin Petrol Jeli ismiyle piyasaya sürüyor. Başlangıç yıllarında vazelinin kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla yalnızca birer numune olarak dağıtılan ürünün yoğun ilgi görmesinin ardından Vaseline adıyla bir markaya dönüşüyor.

Günümüzde ise Vazelin adıyla ülkemizde hayli yoğun rağbet gören ürün, pek çok farklı kesim ve yaştan kişinin evindeki cilt bakım malzemelerinden biri olarak biliniyor.

Vazelin Faydaları Nelerdir?

vazelin
vazelin

Vazelinin cilde faydaları, bütçe dostu olması ve kolay bulunurluğu nedeniyle hızlı kazandığı ve kolay koruduğunu ününe şaşırmamak gerekiyor. Evde dilerseniz farklı çeşitlerini kullanabileceğiniz ürünün parfümlü, aloe vera özlü ya da E vitaminli gibi varyasyonlarının mevcut olması da bir diğer avantajı.

Cildi nemlendirirken bir yandan cilt üzerindeki çatlak, yara gibi hasarları da gideren ürün, cilt kuruluğu için en etkili çözümlerden biri. Cildin nem dengesini korumasına büyük ölçüde yardımcı olan bu madde ile cilt çok daha parlak ve genç bir görünüme ulaşıyor.

Masa başı çalışanların bilgisayar kullanımı esnasında hasar gören dirsek bölgeleri, diz üstü gibi kolay kararan ve çatlayan kısımlar için vazelinin kullanımı önerilmektedir. Ancak bunun yanı sıra çatlakların en yoğun olduğu bölgelerden olan topuklarda da vazelin kullanımı birebirdir.

Kış aylarında soğuktan,  yaz aylarında güneşten kuruyan ve çatlayan cildimiz için nemlendirme önemlidir. Bu nemlendirme işlemini olabilecek en pratik ve ucuz şekilde sağlamak isteyenler için vazelinin nemlendirirken cildi koruyan özelliği oldukça cazip bir seçenek olabilir.

Daha güçlü, kırılmadan korunan ve parlak görünen tırnaklar için de ellerinize vazelin uygulamasını öneririz.

Çok az miktarda vazelini elinize alıp saçlarınıza homojen bir şekilde yedirdiğiniz zaman daha düz, elektriklenmeyen ve parlayan saçlara sahip olabilirsiniz. Vazelin cilde faydaları haricinde doğru kullanımla saçlar için de iyi bir bakım ürünü olarak gözdeniz olabilir.

Dudakların da bakıma ihtiyacı olduğunu, hatta soğuk havalarda dudakları korumanın ne denli önemli olduğunu biliyoruz. Bu amaçla vazelini kullanmak, dudakların daha sağlıklı ve pürüzsüz olmasını sağlayabilir.vazelin göğüs büyütür mü

Vazelinin bilinmeyen faydaları arasında ayrıca saçlarınızı bitten kurtarması da yer alır. Saçlarınıza vazelini uygulayıp iyice yedirdikten sonra 1 saat bekletip durulamanız, bit sorununa veda etmenin en pratik yollarındandır.

Yağlı bir ürün olması nedeniyle yüz uygulamalarında çekimser olmamıza yol açabilen vazelin, aslında doğru miktarda uygulandığında cildin yağlanmasından ileri gelen sorunları da çözebilir. Az miktarda uygulandığı takdirde yüze vazelin sürmenin faydaları arasında sivilcelerin yok olması da yer alacaktır. Ayrıca bu amaçla yapılan uygulamalarda vazelini uygulama öncesinde eritmeniz tavsiye edilir.

Tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de cilt bakımı için önerilen ürünler arasında yer alan vazelinin bebeğinizde pişik ve kızarıklıklar için de kullanılması mümkündür.

Vazelinin kirpiklere faydaları da aynı şekilde onu sık tercih edilen ürünlerden kılan bir diğer yanıdır. Kirpiklere ve kaşlara düzenli olarak ince bir katman halinde uygulanan vazelin, kaşların ve kirpiklerin dökülmesini önlerken daha uzun kaş ve kirpiklere sahip olunmasını sağlamaktadır.

Yaş ilerlemesiyle birlikte beliren göz çevresindeki mini kırışıklar üzerinde cilde kazandırdığı nem ile giderici ve doğal tedavi edici etki yaratması ise kremin bir diğer ilgi çeken faydası olmaktadır.

Vazelin ile Yapabileceğiniz Doğal Yöntemler

Evinizin rahatlığında ve kolayca yapabileceğiniz kürler sayesinde, vazelini, çürümeler, morarmalar, iltihaplar, romatizmalar ağrılar ve hatta hemoroid izleri için dahi kullanabilirsiniz.vazelin faydaları nelerdir

Zeytinyağı ve vazelin karışımı ise güneşten kaynaklanan yanıklar için iyi bir doğal çözümdür. Bir kase içerisinde 2 çorba kaşığı kremden ve 1 çorba kaşığı yağdan karıştırıp güneş ışınları nedeniyle yanık oluşan yerlere uygulayın. Bu karışımı 4 gün boyunca düzenli kullanmak cilt yenilenmesine yardımcı olarak leke kalmaksızın yanığın geçmesini sağlayacaktır.

Çürümeler ve ciltteki morarmalar için bu defa kara kafes otunu vazelinle kullanmayı deneyin. Benmari yöntemi kullanarak yaklaşık 100 gram katı vazelini erittikten sonra, içerisine 30 gram kadar da kara kafes otu ilave edip karışımı ısıtın. Karışımı sonrasında soğutup buzdolabında dinlendirdikten sonra çürüklere uygulamayı deneyebilirsiniz.

Eğer sorununuz bu defa burkulmanın yarattığı ağrı ve şişmelerse, 50 gram vazelini eritip içerisinde 2 gram karabiberi ilave edin. Bu karışımı soğuduktan sonra burkulan eklem yerlerine uygulayarak dairesel hareketlerle masajlar yapın. Siz de ağrı başta olmak üzere, burkulmadan kaynaklı şikayetlerinizde azalma göreceksiniz.

Söylemeye çekinsek de aslında hemoroid halk arasında sık karşılaşılan ciddi problemler arasında yer alıyor. Yine pembe vazelinin faydaları arasında bu sorunun çözümünün yer alması ise işleri kolaylaştırıyor. 1 kaşık bal, 2 kaşık un, 1 yumurta akı ve 20 gram vazelini karıştırıp buzdolabında soğuttuktan sonra sorunlu bölgeye uygulayarak doğal bir ağrı kesici elde edebilirsiniz.

Deride meydana gelen enfeksiyonlu yaralar içinse kremimizi badem yağı ile karıştırıp uygulamayı deneyebilirsiniz. İltihabın kuruması adına ürünün günde iki kereye kadar kullanımı uygundur.

Romatizmal ağrılar pek çok kişi için gündelik hayatı derinden etkileyecek derecede çekilmez olabilir. Ancak vazelini eritip uygulayanlar için içerisine bir miktar da karaağaç kabuğu ekleyip romatizma ağrılı bölgelere uygulamalarını öneririz. Vaseline ile ağrı kesici etkili bu özel bitkinin karışımı, eklemlerdeki yoğun ağrıları hafifletmeye birebirdir.

Tüm bu faydaların yanı sıra dikkat edilmesi gereken önemli bir noktadan bahsetmemek olmaz: Ürünün yoğun dokusu nedeniyle aşırı kullanımda gözenekleri tıkaması ve yağlandırması mümkün olacağından uzun vadede sık kullanımdan kaçınmak gerektiği unutulmamalıdır.

Görüldüğü gibi vazelinin faydaları ve geniş kullanım alanı ile hemen her cilt ve bakım sorununa olabilecek en hızlı ve ucuz çözümü sunmaktadır. Kaş ve kirpiklerden kırışıklıklara, en büyük ağrılardan en hafif çatlaklara, hemen her alanda siz de bu güvenilir ürünü kullanmayı deneyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı