fbpx

Sağlık

Tarçınlı Yoğurdun Faydaları

Daha çok keklerimize tat vermesi amacıyla kullandığımız, muhteşem kokusu ile bizleri adeta cezbeden tarçının yoğurtla bir araya gelmesiyle elde ettiğimiz tarçınlı yoğurdun faydaları arasında metabolizmamızı hızlandırması ve bu sayede kilo vermemize olanak tanımasının da yer aldığını biliyor muydunuz?

Yoğurt tarçın karışımı faydaları arasında yalnızca kilo vermememizi sağlamak bulunmuyor, bu mucizevi kür; kas ve kemiklerimizin daha sağlam ve güçlü olmasına da yardımcı oluyor.

Bu yazımızda kısaca tarçınlı yoğurdun faydaları ile ilgili olarak sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

İşte tarçınlı yoğurt faydası hakkında bilmeniz gereken detaylar:

  • Bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor

Bileşenlerinde bol miktarda çinko ve demir bulunan tarçınlı yoğurt; bu sayede bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor ve hastalıklara yakalanma riskimizi minimize ediyor.

Yani günde 1 kase tarçınlı yoğurt tükettiğimiz taktirde grip, nezle, soğuk algınlığı gibi pek çok hastalığa yakalanma olasılığımız yüksek oranda düşmüş oluyor.

Vücudumuzun çinko ve demir ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılayan tarçınlı yoğurt; demir eksikliğine bağlı anemi yani kansızlık ile karşılaşmamızı da engellemiş oluyor.

tarcın

  • Kilo vermemize katkıda bulunuyor

Metabolizmayı hızlandıran tarçın bal yoğurt zayıflama kürü; vücudumuzun gün içerisinde yediğimiz katı yiyecekleri daha hızlı bir şekilde sindirmesini sağlıyor.

Yani bu kürü tükettiğimiz taktirde yediğimiz yiyecekler, yağ olarak vücudumuzda depolanmamış oluyor. Tarçın bal yoğurt kürü düzenli olarak tüketildiğinde kişi; kısa bir sürede istediği kiloya daha kolay bir şekilde düşebiliyor.

Ancak bu noktada mutlaka yağsız ve mümkün olduğunca doğal prebiyotik yoğurt tüketmeniz; kürden istediğiniz sonucu alabilmeniz yolunda son derece önem arz ediyor.

  • Yüksek kolesterolü düşürüyor, diyabete iyi geliyor

Mide rahatsızlıklarına iyi gelen, gastrit ve reflü semptomlarını hafifleten tarçınlı yoğurtun faydaları

 

; bir yandan da yüksek kolesterolü ve kan değerlerini düşürüyor.

Kolesterolün dengede seyretmesini sağlayan tarçınlı yoğurtun faydaları , diyabet hastaları tarafından tüketildiğinde ise kan şekerini dengeliyor.

Uzmanlar; kolesterol ve diyabet hastalarına günde bir kase tarçın-yoğurt-bal karışımını tüketmelerini şiddetle öneriyorlar.

  • Bağırsak enfeksiyonlarını iyileştiriyor

Kabızlık, ishal vb. günümüzü kötü bir şekilde geçirmemize yol açan belirtilerin eşlik ettiği ülseratif kolit vb. bağırsak enfeksiyonlarını doğal bir şekilde iyileştiren yoğurt tarçın bal kürü; tuvalete daha rahat bir şekilde çıkabilmemize öncülük ediyor.

Bu yönüyle bağırsak rahatsızlıkları yüzünden sürekli olarak kilo almamızı da engellemiş oluyor.

Kısacası tarçınlı yoğurdun faydaları saymakla bitmiyor.

Tarçınlı Yoğurt Tarifi:

Tarçınlı yoğurdun faydaları ndan hemen yararlanmaya başlamak adına tarçın-yoğurt kürünü hemen tüketmeye başlayabilirsiniz.

Malzemeler:

  • 1 kase yağsız ya da prebiyotik yoğurt
  • 1 tatlı kaşığı tarçın
  • 1 çay kaşığı bal

1 kase prebiyotik yoğurda 1 tatlı kaşığı tarçın ilave edin. Dilerseniz, yoğurda 1 çay kaşığı bal da ilave edebilirsiniz.

Tarçınlı yoğurdu günde 2 kase olacak şekilde birkaç ay boyunca düzenli olarak tükettiğiniz taktirde yoğurt tarçın bal zayıflama kürünün etkilerini en kısa sürede görmeye başlayabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı