fbpx

Yaşam

Tahin Nedir, Kahvaltıların Gözdesinin Faydaları Nelerdir?

Susamın emek emek öğütülerek sofralarımıza gelmesini sağlayan tahinin faydaları onu her yaştan insanın tüketmesi gereken bir besin haline getiriyor. Gün içinde tüketilmesi, pek çok uzmanın önerileri arasında yer alan tahinin faydaları hakkında tüm merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Ramazan ayında tok tutması nedeniyle daha da sık tükettiğimiz ancak artık yaz kış sofralarımızı süsleyen tahin, aslında susamın uzun bir yolculuktan geçmesiyle oluşuyor. Tahan olarak da halk arasında adını duyabileceğiniz tahin,  sizler için tüm merak edilenleri ile birlikte yakın merceğimiz altında.

Tahin Nedir?

Özellikle organik tahinin faydaları uzmanların sıklıkla bahsettiği konulardan olmaya devam ederken, haliyle pek çok kişinin aklında bu mucize besine dair soru işaretleri oluştu. Peki tahin nedir ve neden tüketilmelidir?

Susam tohumunun öğütülmesi ile elde edilen tahin, içeriğindeki yoğun kalsiyum miktarı dolayısıyla özellikle kahvaltılarda yer verdiğimiz bir besindir.

Tahinin her ülkedeki kullanım şekli farklı olup, kültürden kültüre değişen hallerini görmek mümkündür. Örnek vermek gerekirse Orta Doğu ülkelerinde yağının sıklıkla kullanıldığını gördüğünüz tahin, Uzak Asya’da ise cevizle harmanlanarak çerez olarak tüketilir. İsrail ve Japonya ise bu ürünü sos olarak kullanmayı tercih eder.

Ülkemizde ise kahvaltı sofralarında yer verdiğimiz tahin pekmez faydaları haricinde uyumlu tadıyla da beğenilmektedir. Tahinin içeriğine bakıldığında kalsiyum, potasyum, fosfor, magnezyum, bakır, çinko ve demir gibi önemli mineraller tarafından zengin bir içeriğe sahip olduğu görülür.tahinin cilde faydalari

E vitamini gibi önemli bileşenler açısından da zengin olan bu özel besinin nasıl yapıldığı ise bir diğer merak konusudur.  Susamın kabuğu ve tohumu birbirinden ayrıldıktan sonra elde edilen etli tohum 200 derece sıcaklıkta kavrulur. Tam olarak 3 saat durmaksızın kavrulan susam taneleri tüm bu emeğin sonucunda ezilerek tahine dönüşür.

Kahvaltı sofralarının gözdesi tahinin görüldüğü gibi çıkışı susam tohumlarından gelmekte, bu özel besinin en belirgin özelliği ise verdiği yüksek enerji olmaktadır. Çünkü kavrulma işlemi esnasında tohumların yağları çıkmakta, bu susam yağı akışkan ve enerji verici kılmaktadır.

Tahin ne kadar tüketilmeli, sorusu elbette bu denli yağ oranı yüksek bir besin söz konusu olduğunda akıllara gelen ilk sorulardandır. Ancak susamın simit, çörek ve hatta bazı ana yemeklerde de yer aldığını yani aslında sandığımızdan daha çok tüketildiğini de unutmamalıyız.

Susam çekirdeklerinin çok taneli ve korunaklı yapısı, içerisinde pek çok mineral ve vitamini depolamasına olanak verir. Bu nedenle dolaylı olarak tahinin içerisinde aynı zengin besin değerlerinin olduğundan bahsedebiliriz. Bakır, çinko, demir, potasyum, fosfor, kalsiyum ve magnezyum gibi bazı minerallerin yanı sıra; A, B3, B6, B9 ve E vitaminleri önem arz eden bu bileşiklerdendir.

Tahinin Faydaları Nelerdir?

Zengin besin değerlerinden bahsetmiş olduğumuz tahinin faydaları ve zararları hakkında gelin birlikte daha detaylı bilgi edinmeye başlayalım.

İçerdiği yüksek omega 3 yağ asidi oranı ile kalp sağlığını da olumlu şekilde etkiler. Tahinin bu özel yağ asitleri sayesinde kalp iltihaplarını önlediği, kolesterol dengesi sağladığı bilinmektedir.

Bağışıklık sistemi için güçlendirici etki gösteren çinko, selenyum ve demir gibi önemli mineraller, bu besin içerisinde bolca bulunmaktadır. Bu nedenle tahinin özellikle kış aylarında günde 5 kaşık yenmesi önerilmektedir.

Yüksek kalsiyum oranına sahip olan tahin, uzmanlar tarafından özellikle çocuklar ve hamileler için önerilmektedir. Hamilelikte tahinin faydaları yalnızca bu besinin kalsiyum içeriğinden değil, aminoasit içeriğinden de ileri gelmektedir. Bu çerçevede, sporcular da bu besini tüketmesi önerilen bir diğer kitledir.

Vücutta biriken toksik maddeler ve bakteri gibi mikroorganizmalar vücutta depo edildiği takdirde zehirleyici etki yaratır. Tahinin içeriği ise vücutta biriken bu maddelerin idrar ve dışkıyla atılmasına yardımcı olmakta, farklı hastalıklarla bu şekilde savaşılmaktadır. Ayrıca toksinleri uzaklaştırılmasıyla birlikte yaşlanma belirtileri ile de savaşılmaktadır.

Hafıza ve beyin gelişimi için de faydalarını bildiğimiz bu besinin yüksek oranda A ve B vitamini içermesi sayesinde sinir hücrelerini koruduğu bilinmektedir. Özellikle beynin bilgileri depolayan kısmına sağladığı destekle, hafızayla ilişkili hastalıklardan korunmanıza yardımcı olmaktadır.tahinin mideye faydalari

Yüksek miktarda demir minerali içermesiyle kansızlık, yani anemi ile savaşan tahin, hemoglobin üretiminde artış sağlayarak hücrelerin oksijenlenmesini sağlar. Anemi, beraberinde sık üşüme, kolay hastalanma gibi sorunlar da taşıdığından tahinin özellikle kış mevsiminde tüketilmesinin önemi ön plana çıkar.

Hücrelere taşınan oksijen artışı, dolaylı olarak cilt ve saç hücrelerinin da canlılık kazanmasına yardımcı olur. Tahinin cilde faydaları arasında ışıltılı ve genç bir görünüm sağlaması dikkat çekmektedir.

Omega 3 ve omega 6 içeriğine sahip olan tahin, böylece vücudumuzda üretilmeyen yağ asitlerini de sağlamış olur. Dışarıdan temin edilen bu doymamış yağ asitleri pek çok yaşlılık belirtisi ile mücadele etmektedir. Kalp ve damar hastalıkları ise bu yağ asitlerinin önlediği diğer sağlık problemlerindendir.

Serbest radikallerin yol açtığı kanser etkisi ile savaşan doymamış yağ asitleri, metabolizmanın ve dolaşımın düzene girmesini sağlamaktadır. Doymamış yağ asitleri içeren besinlere daha çok ağırlık verdiğimiz takdirde tansiyon gibi kalp rahatsızlıkları ve kanser gibi ölümcül hastalıklar ile doğal bir mücadeleye girmiş oluruz.

Protein açısından da zengin bir içeriğe sahip olan tahin, özellikle tahin kürü olarak kas yapmak isteyen sporcular ya da vegan/vejetaryen bireyler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Bu kür ile protein odaklı ancak hayvansal gıdalardan uzak bir beslenme anlayışı izlenmekte, böylece vücuda kas yapımı için gerekli yapı taşları doğal bir şekilde temin edilebilmektedir.

Potasyum ve kalsiyum açısından zengin içeriğe sahip olan besinimiz, bu şekilde kemik sağlığı için de olumlu özellikler gösterir. Özellikle yaşın ilerlemesiyle ve kemik yoğunluğunun azalmasıyla söz konusu olan kemik erimesi yani osteoporoz riskini minimuma indirir.

Bahsedilen minerallere ek olarak bakır içermesiyle ise romatizma sınıfındaki hastalıklarda görülen şiddetli belirtilerin önüne geçer.

Yoğun lif içeriği sayesinde sindirim sistemini yormadan bağışıklığı güçlü tutmayı sağlar. Safra taşı gibi zararlı oluşumları engellemektedir.

Tahinin Zararları Nelerdir?

Tahin tüketmeden öncesinde bu besinin hammaddesinin susam olduğunu unutmamak gerekmektedir.  Vitamin ve mineral bakımından zengin bir içeriği olsa dahi susamın bazı kişiler, özellikle de çocuklar için alerjik etki göstermesi mümkündür.

Karbonhidrat değerinin yüksek olması enerji sağlasa da diyabet hastalarının bu durumu düşünerek tahin tüketimini kısıtlaması akıllıca olacaktır. Ayrıca bu yüksek değerlere sahip besin, fazla tüketildiği takdirde kilo almanıza da yol açabilir.

Herhangi bir diyet programı uygulamakta olanların tahini yiyecek olarak tüketmeden önce besin değerini tekrar gözden geçirmeleri ve beslenme uzmanına danışarak tüketmeleri önerilmektedir.

Tahinin cilde faydaları cilt maskeleri yapımında dahi yer almasını sağlamaktadır. Bunu yüksek protein ve vitamin içeriğine borçlu olan tahin, doktorunuza danışılmadan kullanıldığında bazı ciltlerde hassasiyete yol açabilir.

Böbrek hastalığı olanların ya da hazımsızlık yaşayanların da bu protein deposu besini tüketmeden önce doktorlarına danışmaları önerilmektedir.

Tahinin faydaları onu kahvaltıların vazgeçilmezi, hamilelerden çocuklara pek çok kişinin tüketmesi gereken besinlerden biri haline getirse de görüldüğü gibi her besinde olduğu üzere tahin de bilinçli ve sınırlı şekilde tüketilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı