fbpx

Güzellik

Saç Yağlanmasına Ne İyi Gelir ?

Hangimiz; yağlı saçlarımızla yeni bir güne uyandığımızda saçlarımızı bir an önce yıkamaya koyulmuyor ve sırf bu yüzden bazı günlerde işe geç kalmak zorunda kalmıyoruz ki? Bazen; saçımızı her gün düzenli olarak yıkamamıza rağmen akşamın ilerleyen saatlerinde bile saçlarımızda yağlanma ile yüzleşebiliyor
ve sırf bu yüzden saçlarımızı kestirmeyi hatta sıfıra vurdurmayı bile düşünebiliyoruz.

Özellikle yağlı bir cilt yapısına sahip olan bey ve bayanların ortak problemi olan saç yağlanması yüzünden yağlanma karşıtı şampuanlarda çözümü arıyor; kaliteli ürün kullanmak adına saç şampuanlarına tonlarca para ödüyoruz.

Bu yazımızda saçlarındaki yağlı görünümden bir an önce kurtulmak isteyenler için saç yağlanmasına ne iyi gelir? Saç yağlanması nasıl geçer? sorularını kısaca yanıtlamak istiyoruz.

Saçınızın kısa bir süre içerisinde yağlanmasından şikayetçiyseniz; aşağıdaki bitkisel yöntemlerden birini hemendeneyebilir, saçınızın saatler içerisinde yağlanmasının önüne geçebilirsiniz.

İşte; saç yağlanmasına iyi gelen bitkisel çözümler listemiz:

 • Limon suyu:
  Asidik bir özellik gösteren limon suyu; bu özelliği sayesinde kafa derisinin PH seviyesinin dengelenmesine yardımcı olan, kafa derisi tarafından salgılanan sebum salınımını kontrol altında
  tutan bir bitkisel çözümdür.

Limon suyunun saç yağlanmasını gideren bu özelliğinden yararlanmak adına iki adet taze limonun suyunu iki fincan damıtılmış suyla karıştırın. Bu noktada çeşme suyu kullanmamaya özen gösterin!

Ardından karışıma bir miktar bal ilave edin. Hazırladığınız bu karışımı saç derinize ve tüm saçınıza parmak uçlarınızla masaj yaparak uygulayın. 5 dakika bekledikten sonra saçlarınızı bol ılık suyla yıkayarak, durulayın.

Limon suyu ile saç yağlanmasının önüne geçmek yani bu işlemden en iyi sonucu almak adına bu işlemi haftada 2-3 kez olacak şekilde tekrar edin.

 • Elma Sirkesi

Yağlı saçlara sahip olanların yararlanabileceği bir diğer mucizevi doğal tedavi yöntemi olan elma sirkesi; saçta yağ birikimini azaltan, aşırı yağ salınımını durduran ve tıpkı limon suyu gibi kafa derisinin PH seviyesinin korunmasına katkıda bulunan bir malzemedir.

Saç yağlanmasına ne iyi gelir? sorusuna oldukça güzel bir yanıt olan elma sirkesi ile saçlarınızdaki yağlanmayı önlemek adına bir bardak suya 3 yemek kaşığı elma sirkesi damlatın.

Ardından saçınızı önce kendi şampuanınız ile yıkayın ve bu karışımı saçlarınızı durulamak amacıyla kullanın. Saçlarınızı bu solüsyonla duruladıktan sonra birkaç dakika boyunca bekleyin ve saçlarınızı soğuk suyla tekrar yıkayın.

Bu işlemi haftada 2-3 kez olacak şekilde tekrar edebilirsiniz.

Saç Yağlanmasına Ne İyi Gelir

Saç Yağlanması Nasıl Geçer?

 • Kuru saçlar için üretilen saç bakım ürünlerini kullanmaktan kaçının.
 • Saçta ve ciltte yağlanmaya neden olan yağlı yiyecek tüketimini mümkün olduğunca sınırlandırın.
 • Aşırı stres; saç yağlanmasını beraberinde getirebileceğinden stressiz bir yaşam sürmeye çalışın.
 • Saçlarınızı düzenli olarak yıkamayı ihmal etmeyin.
 • Aşırı saç yağlanmasının ardında hormonal bir dengesizlik olup olmadığını öğrenmek adına bir uzmana görünün.

Bu yazımızda saç yağlanmasına ne iyi gelir? Saç yağlanması nasıl geçer? sorularını yanıtlamaya çalıştık. Yukarıda bahsettiğimiz yöntemlere bir şans vererek; sizler de yağlı saçlarınızın istediğiniz hacme ve görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı