fbpx

Yaşam

Rezene Çayının Faydaları

Orta Çağ’da, Yaz gecesi, insanlar haneleri kötü ruhlardan korumak için kapılarına rezene asıyorlardı.

Artık koruyucu bir dekorasyon olarak kullanılmasına rağmen, rezene gelen her şey için önerilmektedir, hala daha yaygın olarak kullanılan şifalı bitkilerden birisidir.

Rezene çayının faydaları hem mutfak hem de iyileştiricidir. Rezene Hindistan’dan, İtalya’ya kadar çağdaş füzyona kadar pek çok farklı mutfakta kullanılır  yaprakları, tohumları dahil olmak üzere bitkinin tüm parçaları kullanılır.

Rezene nedir?

Akdeniz bölgesine özgü olan rezene şimdi dünyanın her yerinde bulunur ve kullanım alanları büyüdüğü yerler kadardır.

Flavorful ve kokulu, rezene aşağıdaki şekillerde kullanılır:

 • baharat olarak
 • Çiğ yenmiş
 • kurutulmuş
 • kavurma
 • ızgara

Kendine özgü bir meyan kökü benzeri bir tada sahiptir ve salatalarda, sosislerde, dondurmada, kurabiyelerde, alkollü içeceklerde, makarna yemeklerinde ve daha pek çok alanda kullanılır.

Rezene ile ilgili hızlı bilgiler;

 • Rezene için Latince isim foeniculum vulgare’dir .
 • Eski Yunanlılar ve Romalılar rezene güç ve ustalık getirip daha uzun ömürlü olabileceğini düşünüyorlardı.
 • Rezene çayının faydaları, rezene tohumlarından elde edilenlere çok benzer.

Rezene Çayının Yararları

Rezene çayının tadı uzun süredir zevk almasına rağmen, çoğu kişi sağladığı sağlık yararları için içmeyi seçti.

Çağlar boyunca, rezene için birçok sağlık iddiasında bulunuldu ve rezene çayı içmek, dünya genelinde geleneksel tıpta yerleşik bir uygulamadır.

Batı biliminin bütün bu faydaları doğrulamamasına rağmen, insanlar rezene kullandılar:

 • idrara çıkma teşvik
 • metabolizmayı hızlandırmak
 • hipertansiyon tedavisinde
 • görme geliştirmek
 • glokom önlemek
 • iştahı düzenlemek
 • hava yollarından mukus temizlemek
 • emziren kadınlarda süt artırımı.
 • hızlı sindirim
 • stresi azaltmak
 • vücudu detoksifiye etmek

Rezene çayı sağlıklı sindirime yardımcı olabilir ve şişkinlik, gaz veya krampları tedavi edebilir ve ayrıca bir idrar söktürücü gibi davranabilir.

Herbalistlere göre, rezene tohumu, sindirim için etkili bir yardımcıdır. Gastrointestinal sistemin düz kaslarının gevşemesine ve gaz, şişkinlik ve mide kramplarının azalmasına yardımcı olabilir.

Aslında, rezene tohumlarından yapılan tentürler veya çaylar, irritabl barsak sendromu , ülseratif kolit, Crohn hastalığı ve gastrointestinal sistemi etkileyen diğer durumlardan kaynaklanan mide kas spazmlarını tedavi etmek için kullanılabilir .

Rezene ayrıca, müshil olarak kullanılan bitkisel formüllerin veya sindirim problemleri için diğer tedavilerin yan etkilerini değiştirmek için diğer bitkisel ilaçlarla birlikte kullanılabilir.

 1. Ağrılı dönemler

Ağrılı dönemler veya dismenore , ağrıyı tedavi etmek için steroidal olmayan antienflamatuar ilaçlar(NSAID’ler) gibi sıklıkla reçetesiz ilaçlar kullanan birçok kadın için sık görülen bir sorundur .

Ancak, dönemlerinde şiddetli kramp ve rahatsızlıktan muzdarip kadınların yaklaşık yüzde 10-20’sibu yaklaşımda rahatlama bulmuyor.

Birçoğu bunun yerine alternatif veya tamamlayıcı tedavilere yöneldi ve 2012’de yapılan bir çalışma , rezenenin bu konuda yardımcı olabileceğini öne sürdü .

Araştırmacılar, rezenenin rahim büzülmesini önlemeye yardımcı olduğunu, bunun da dismenore olan kadınların bildirdiği ağrıyı tetiklediğini söylüyor.

 1. Kolik Belirtileri ve Sancılarına Faydası

Rezenenin en önemli faydalarından biri, spazmodik niteliklerindendir. Bu nedenle, bazı insanlar rezene çayının da bebeklerde kolik belirtilerinin azaltılmasında rol oynayabileceğine inanmaktadır.

 1. Kan Şekerini Düzenler

Birçok bitki uzmanı ve tamamlayıcı sağlık uzmanı, rezene çayını kan şekerini düzenlemenin bir yolu olarak önermektedir.

Bir çalışmada fareler mentollü rezene tohumu yapılmış bir öz ile muamele edildiği Bangladeş, bazı dozaj seviyelerinde, bu ekstre standart antihiperglisemik ilaçların ile karşılaştırılabilir bir oranda kan glikoz seviyeleri düşürülmüş, bulundu.

Yeşil çay: Sağlık yararları, yan etkileri ve araştırmaları

Sağlık yararları için kullanılan bir diğer çay da yeşil çaydır. Araştırmanın ne dediği hakkında daha fazla bilgi edinin, burada.

rezene cayı zararları
rezene çayı zararları
 1. Ağrı kesici Özelliği

Rezene aynı zamanda ağrı kesici için de faydalı olarak kabul edilir. Bangladeş’ten yapılan aynı çalışma, rezene ekstraktının aspirin tarafından sağlanan seviyeye yakın bir seviyede ağrı belirtilerini azalttığını buldu .

 1. Vucüdun Sıvı İhtiyacını Karşılar

İyi hidratlanmış kalmak genel sağlık için önemlidir, bu nedenle rezene çayının en doğrudan faydalarından biri, bireylere lezzetli, kafeinsiz bir içecek sağlamasıdır.

Rezene çayı veya rezene özü?

Rezene tohumlarının özü, rezene çayı ile aynı şey değildir. Rezene çayı daha az işlenir ve saf olma olasılığı daha yüksektir; ve rezene çayının ölçülebilir ve faydalı etkileri, içilmesi için çeşitli sebepler ortaya koymaktadır.

Ayrıca, bazı insanlar rezene çayı lezzetli buluyor.

Rezene tohumlarından elde edilen uçucu yağlar, çeşitli potansiyel faydalı özelliklere sahiptir.

Rezene ve rezene çayı için yapılan sağlık iddialarının çoğu geleneksel tıbbı temel alsa da, bazı bilimsel, tıbbi araştırmalar bitkinin, özellikle sağlığı teşvik edebilen uçucu yağların belirli ilaç benzeri özelliklerini tanımlamıştır.

Araştırmalar, rezene uçucu yağlarına bağlı rezene çayı faydalarının şunları içerdiğini bulmuştur :

 • kan pıhtılarının oluşumunu azaltmak
 • süt salgısının arttırılması ve kadın üreme sisteminin desteklenmesi
 • bir antioksidan olarak işlev görmesi
 • antibakteriyel etkiler
 • mantar oluşumunu engellemesi
 • antiinflamatuar özellikler
 • anti-diyabetik
 • toz akarlarını kontrol etmek

Araştırmacılar , çözelti içindeki öğütülmüş rezene tohumlarının, bazı hastane kaynaklı enfeksiyonların yanı sıra hazımsızlığa , ishale ve dizantere neden olan bakterilere karşı etkili olduğunu bulmuşlardır .

Bir çalışmaya göre, rezene hastalığa neden olan serbest radikallerin toplanmasında etkili olmuştur. Bu önerilen rezene ekstreleri, bireylerin kanser , atardamarların sertleşmesi veya ateroskleroz ve iltihaplanma gibi birçok kronik hastalığın ve tehlikeli sağlık koşullarının etkilerinden korunmasına yardımcı olmak için kullanılabilir .

En kararlı doğal bakım sağlayıcıları bile bir fincan rezene çayı içmenin Gençlik Çeşmesi’ne dalmak gibi bir şey olduğunu iddia etmese de, bu araştırma, rezene içerisinde bulunan bileşiklerin yaşlanmanın etkilerini engellemeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

Okumaya Devam Et

Rezene Çayının Zararları;

Rezene oldukça ılımlı olarak kabul edilir, ancak bazı insanlar buna alerjik olabilir. Rezenede bulunan çıkarılan yağların aşırı dozda alınması da mümkündür.

Bazı çalışmalarda rezene o etkilerini taklit anlamına gelir östrojenik etkiye sahip olduğunu bulmuşlardır östrojen . Hamile ve emziren kadınlar rezene çayı içmemelidir. Östrojene duyarlı kanserli insanlar da rezene kullanmaktan kaçınmalıdır.

Rezenenin kilit bir unsuru olan östragolün   potansiyel kanserojen olduğu tespit edilmiştir, bu nedenle kanserli bireylerin veya hastalık için yüksek risk altındaki bireylerin rezene çaylarını kullanmalarını sınırlamaları veya tamamen kaçınmaları istenir.

Kendine özgü bir meyan kökü benzeri bir tada sahiptir ve salatalarda, sosislerde, dondurmada, kurabiyelerde, alkollü içeceklerde, makarna yemeklerinde ve daha pek çok alanda kullanılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı