fbpx

Güzellik

Papatya Çayı Zayıflatır mı?

Ülkemizde İzmir papatyası, yabani papatya, beyaz papatya vb. isimleri ile bilinen, papatyagiller familyasına ait olan Anthemis cinsine ait bir bitki türü olan papatyadan elde edilen kurutulmuş Papatya Çayı Zayıflatır mı sorusuna cevaben papatya ile zayıflayabileceğinizi, daha fit ve formda bir görünüme kavuşabileceğinizi biliyor muydunuz?

Şayet; fazlalık yağlarınızdan şikayetçiyseniz, en sevdiğiniz kıyafetlerinizi son zamanlarda kilo aldığınız için bir süredir giyemiyorsanız; gün içerisinde birkaç bardak papatya çayı içerek zayıflayabilir; şifalı bir bitki olan papatyanın yağ yakımını hızlandıran bu mucizevi özelliğinden hemen yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Peki, papatya çayı nasıl hazırlanır? Papatya Çayı Zayıflatır mı? Gelin, bu soruları birlikte yanıtlamaya çalışalım:

papatya çayı metabolizmayı hızlandırır mı

Papatya Çayı ile Zayıflama :

Daha çok yoğun ve yorucu bir iş günü sonrasında stres atmak ve sakinleşmek amacıyla tercih edilen Papatya Çayı Zayıflatır mı evet  zayıflatıcı bir özelliğe sahip olduğu maalesef ki pek çok kişi tarafından bilinmiyor.

Oysaki bol miktarda magnezyum, potasyum, kalsiyum ve A vitamini içeren papatya çayı; kişiyi sakinleştirerek, kilo alımını kolaylaştıran en önemli etkenlerden biri olarak stresi önlüyor. Yani stres hormonlarının çoğalmasını engelleyerek, dolaylı da olsa kişinin zayıflamasına katkıda bulunmuş oluyor.

Mide şişkinliğini ve gazını da gideren Papatya Çayı Zayıflatırmı sorusunun cevabının evet olması faydaları arasında vücuttaki toksinlerin vücuttan atılımını kolaylaştırmak da bulunuyor. Bu yönüyle de özellikle karın ve bel bölgesinde toksinlere bağlı olarak oluşan yağların daha hızlı bir şekilde eritilmesini sağlıyor.

Papatya çayının zayıflamayı beraberinde getiren olumlu etkilerinden bir diğeri ise iştah kesici bir özelliğinin bulunması olarak karşımıza çıkıyor. Yani papatya çayı tükettiğinizde daha uzun süre tokluk hissediyor ve öğünlerinizde çok fazla yemek yeme ihtiyacı hissetmiyorsunuz.

Papatya çayı tüketerek zayıflamak istiyorsanız; çayın içine şeker ilave etmemelisiniz. Dilerseniz çayı tatlandırmak amacıyla çaya bir miktar limon suyu ya da bir tatlı kaşığı bal ilave edebilirsiniz.

papatya cayi ile zayiflayanlar

Papatya Çayı Nasıl Hazırlanır?

Malzemeler:

 • 1 bardak kaynar su
 • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş papatya

Hazırlanışı:

 • Bir bardak kaynar suyun içerisinde 1 tatlı kaşığı kurutulmuş papatya bitkisinden ilave edin.
 • Çayı 10 dakika boyunca demlenmeye bırakın.
 • Ardından çayı süzün ve tüketin.
 • Papatya çayını günde 2-3 kez olacak şekilde tüketebilirsiniz.

Önemli Not: Tek başına papatya çayı tüketerek, zayıflamayı planlıyorsanız; hayal kırıklığı ile karşılaşabilmenizin kaçınılmaz olduğunu söyleyebiliriz. Bu süreçte aynı zamanda diyet yapmalı ve egzersiz programlarına katılmalısınız. Papatya çayını tükettiğiniz takdirde metabolizmanızın hızlanmasını sağlayarak; diyet ve egzersizden istenilen başarıyı elde edebilirsiniz.

Papatya Çayının Diğer Faydaları:

 • Geceleri yatmadan önce bir bardak papatya çayı tüketerek, uykuya kolay bir şekilde dalabilir yani uyku probleminizden kurtulabilirsiniz.
 • Grip ya da nezle olduğunuz zamanlarda da hastalığınızı bir an önce atlatmak adına bu çayı tüketebilirsiniz.
 • Mide kasılmalarınızı engellemek ve bağırsak sorunlarınızı gidermek amacıyla bu çayı düzenli olarak içebilirsiniz.
 • Ağzınızın içinde bulunan iltihapların ve diş eti rahatsızlıklarınızın iyileşmesine papatya çayı tüketerek, katkıda bulunabilirsiniz.
 • Sinirli olduğunuz anlarda sakinleşmek, stresinizi üzerinden atmak, adet dönemi kanamalarınızı hafifletmek adına da papatya çayı tüketebilirsiniz.
 • Gastrit, ülser ya da reflü semptomlarını hafifletmek adına papatya çayından yararlanabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı