fbpx

Sağlık

Mide Kasılması Nasıl Geçer?

Mide Kasılması Pek çok farklı nedene bağlı olarak kişide görülebilen mide kasılması, çoğu zaman bir mide sorununun varlığına işaret etse de bazen de bu kasılmaların arkasında ciddi bir sağlık sorunu yer alabiliyor.

Hiç beklemediğimiz bir anda karşılaşmak zorunda kaldığımız mide kasılması şikayetimizi çoğu zaman ciddiye almıyor, bu durumu yediğimiz bir şeyin dokunmasına bağlıyoruz.

Oysaki mide kasılması ve spazmı şikayetlerimizin devam etmesi durumunda vakit kaybetmeksizin bir uzmana görünmemiz gerekiyor.

Mide kasılması ile ilgili olarak sizleri bilgilendirmeyi amaçladığımız bu yazımızda mide kasılması nedir? mide kasılması neden olur? Mide kasılması nasıl geçer? vb. birtakım soruları kısaca yanıtlamak istiyoruz.

İşte mide kasılmasına dair bilmeniz gerekenler:

Mide kasılması nedenleri:

  • sinirsel sindirim bozuklukları

Yaygın bir sindirim sistemi sorunu olan, kişide genellikle midenin anotomik yapısındaki bir tuhaflık yüzünden görülüyor.

birincil mide spazmı olarak da isimlendirilen bu durumun mutlaka tedavi edilmesi ve hastanın doktor tarafından reçete edilen ilaçlarını düzenli bir şekilde kullanması son derece önem arz ediyor.

  • kabızlık

Mide kasılması nedenlerinden bir diğeri olan kabızlık, özellikle şiddetli bir şekilde seyrettiğinde ve kişi uzun bir süredir tuvalete çıkma ihtiyacını gideremediğinde mide spazmı şeklinde sinyallerini veriyor.

Kabızlığın sona ermesiyle birlikte de çoğu zaman bu spazmlar da kendiliğinden geçiyor.

  • Gıda zehirlenmesi

kasılmaların en ciddi nedenleri arasında yer alan gıda zehirlenmesi, kişide mide bulantısı, kusma, kendini iyi hissetmeme, ishal şeklinde belirtilerini gösteriyor.

Mide kasılmalarına ishal, mide bulantısı ve kusmanın eşlik ettiği durumlarda hastanın vakit kaybetmeksizin acilen bir doktora görünmesi gerekiyor.

Aksi halde gıda zehirlenmeleri ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.

  • Ülseratif kolit

uzun bir süredir devam eden ishalle seyreden ülseratif kolit, şiddetli ve birkaç haftadır devam eden mide kasılmalarına neden olabiliyor.

İshali takip eden kabızlık, vücudun ciddi anlamda su kaybetmesi anlamına geldiğinden uzun süredir ishalden şikayetçi olan hastanın da acilen bir uzmana görünmesi gerekiyor.

mide kasılması

  • Mide ve bağırsak tembelliği

Düzenli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazanmamış kişilerde sıklıkla rastlanan mide ve bağırsak tembelliği, zaman zaman kişinin şiddetli mide kasılması nöbetleri ile karşılaşmasını beraberinde getirebiliyor.

Özellikle öğünlerinde aşırıya kaçan kişilerde sıklaşan mide kasılmaları, yemeklerini çok hızlı bir şekilde tüketen, tıka basa karnını doyuran, yemeklerini iyice çiğnemeden yutan kişilerde yoğun bir şekilde görülüyor.

Bu yüzden de mide spazmından kurtulmak adına tıka basa yemek yemek ve midenizde şişkinliğe neden olmak yerine yemeklerinizi azar azar parçalar halinde yemeniz diyetisyenler tarafından sıklıkla öneriliyor.

mide kasılmasının stres, endişe, depresyon, korku, böbrek taşı, böbrek yetmezliği, karaciğer rahatsızlığı gibi pek çok farklı nedeni olabiliyor.

Bu yüzden de mide kasılmalarından kurtulabilmek adına öncelikle hastalığın nedeninin teşhis edilmesini sağlamak adına bir uzmana görünmeniz gerekiyor.

Mide Kasılması Nasıl Geçer?

Kurtulabilmek adına daha önce de değindiğimiz gibi bir doktora görünmelisiniz. Doktorunuzun reçete ettiği ilaçları periyodik olarak kullandığınız zaman yani, mide kasılmasına yol açabilecek hastalığınızı tedavi ettiğiniz taktirde bu can sıkıcı durumdan ciddi ölçüde kurtulabilirsiniz.

mide kasılmasını geçirmek amacıyla aşağıda önerdiğimiz yöntemlerden birini deneyebilirsiniz:

  • sıcak kompres

midenize 10 dakika boyunca tutacağınız sıcak su torbası sayesinde mide kramplarından kısa bir sürede kurtulabilmeniz mümkün. Evinizde sıcak su torbası bulunmuyorsa ütü ile ısıttığınız bir parça havluyu bir süre mide ve çevresinde bekletebilirsiniz.

  • papatya çayı

mide kasılmalarını gidermede son derece başarılı papatya çayı, aynı zamanda kişinin kabızlık ve şişkinlik gibi diğer sindirim ve mide problemlerinden de kurtulmasına katkıda bulunuyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı