fbpx

Yaşam

Lavanta Çayı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Yağından aromasına pek çok yerde karşımıza çıkan lavanta, bu defa da çayıyla şifa dağıtıyor. Lavanta çayının faydaları sayesinde evlerimize girmek için bizlere pek çok neden veriyor. Bitkisel çayların en özellerinden olan lavanta çayı hakkında tüm merak edilenler ise yazımızda.

Lavanta Nedir?

Akdeniz’in ve Kuzey Afrika’nın endemik bitkilerinden olan lavanta, özellikle damıtılmasıyla yapılan yağı ile meşhur bitkidir. Kozmetik amaçlı kullanımının yanı sıra tedavi amacıyla da kullanılan lavanta, özünden elde edilen yağ ile bitkisel tedavi yöntemlerinin gözdelerinden biri halini almıştır. Ancak diğer pek çok bitkinin aksine lavantanın direkt olarak oral yoldan alınması zehir etkisi yaratmaktadır.

Sıklıkla yağı ile karşımıza çıkan bu bitkinin enfeksiyonlardan kelliğe, stres ve yorgunluktan açık yaralara kadar farklı pek çok tedavi alanı bulunmaktadır. Gündelik yaşamda sık karşılaşılan regl ağrısı, egzama, depresyon gibi rahatsızlıklar için de kullanıldığını görmek mümkündür.

Elbette medikal tedavinin yerini tek başına dolduramasa da bir destek olarak görülen bu özel bitkiyi sizler de evlerinizde kullanmayı deneyebilir, güzel kokusu ve aroması nedeniyle kozmetikte de kullanabilirsiniz.lavanta çayı

Lavanta Çayının Faydaları Nelerdir?

Bu bitkinin en sık tüketilen formlarından biri de şüphesiz çayıdır. Lavanta çayı faydaları ile düzenli tüketilen çaylar arasında yer alabilmekte, kullanan kişilerin büyük çoğunluğu çayın etkisiyle çeşitli sorunlara çözüm sağlayabildiğini belirtmektedir. Gelin bu harika faydaları birlikte keşfedelim!

Stresi ve Gerginliği Azaltır

Bu bitkisel çayı tüketmenin en gözle görülür faydalarından biri şüphesiz gerginlik üzerindeki azaltıcı etkidir. Uzun yıllardır aromaterapi ile yakından ilgilenenlerin favorileri arasında yer alan bu çay ile gündelik stres ve kaygı bir sorun olmaktan çıkabilmektedir.

Zihinde biriken stres nedeniyle fizyolojik zararlar gördüğümüz de herkesçe bilinen bir gerçektir. Fiziksel durumumuz üzerinde bu şekilde dolaylı faydaları olan bu çay, zihinsel dinginlik ve stres kontrolü için birebirdir. Bu sayede kendinizi daha enerjik, neşeli ve verimli hissetmeniz de bir diğer etkisi olacaktır.

Bu alanda yapılan bilimsel bir çalışmaya göre Silexan isimli ve lavanta içerisinde bulunan bir yağ kürü, düzenli tüketildiği takdirde kaygı bozukluğu ile ilişkili psikolojik rahatsızlıklar için ilaç niteliği taşımaktadır. Yani içerisinde Silexan’ın bulunduğu bu bitkinin herhangi bir şekilde bünyeye alınması ile yan etki olmaksızın kaygı kontrol altına alınabilen bir duygu halini almaktadır.

Ayrıca lavantanın kokusu da kendisi gibi kaygı üzerinde faydalı etkiler göstermektedir. Yapılan bir diğer bilimsel çalışmaya göre, türlü korku ve endişe yaşayan farklı bireyler lavanta kokusunu almasıyla birlikte, lavanta koklamamış olan kişilere göre kaygı düzeyini daha aşağıda tutabilmiştir.

Bu çalışmalar değerlendirildiği takdirde görüldüğü gibi çayın kendisini tüketmek de kokusunu almış olmak da sinirler üzerinde yatıştırıcı etki sağlamaktadır.

Uykuyu Düzenler

Gerginlik üzerindeki düzenleyici etkisi sayesinde uyku için de düzenleyici etki gösteren lavanta çayı kürü ile geceleri çok daha iyi dinlenmek mümkündür. Kendinizi daha rahat ve sakin hissetmenizle birlikte uyku sürenizin yanı sıra uyku kaliteniz de artmakta bu da gün içindeki veriminizi yine dolaylı olarak etkilemektedir.

Lavanta çiçeği çayı tüketerek sinir sisteminizi yatıştırabilir ve uykunuzun gelmesini kolaylaştırabilirsiniz. Bu yöntemi, daha kolay ve derin bir uykuya dalmak için bir tür aromaterapi gibi değerlendirebilirsiniz. Uyku ilacı kullanan biriyseniz, bu ilaçlar ile bünyenizi yormadan öncesinde bitkisel yöntemleri denemeyi düşünebilirsiniz.lavanta çayının saça faydaları

Antiseptik ve Antienflamatuvar Etki Gösterir

Kişinin kaslarının gevşemesini ve zihinsel açıdan dinginliği sağlayan bu çayın yara ve enfeksiyonlar üzerinde de etkili olduğunu bilmek eminiz çok işinize yarayacaktır. Bakterilerin yol açtığı genel enfeksiyonların yanı sıra lokal enfeksiyonlar ve iltihaplanmalar üzerinde de bakteri öldürücü etki ile iyileşme kaydedebilirsiniz.

Lavanta çayı karaciğer başta olmak üzere pek çok iç organda biriken toksik madde ve mikroorganizmanın uzaklaştırılmasına yardımcı olmakta, bu sayede daha önemli ve ciddi hastalıkların önüne geçmektedir.

İçeriğinde bulunan polifenoller isimli, antioksidanın güçlü bir türüne sahip olan lavanta, çay olarak tüketildiği takdirde ağrılar üzerinde azaltıcı, yaralar üzerinde iyileşme hızlandırıcı bir etki sağlayacaktır.

Kalp Rahatsızlıklarını Önler

Bitki çaylarının genelinde gördüğümüz bir etki olarak lavantanın da kalp sağlığı üzerinde koruyucu  bir etkisi söz konusudur. İçeriğinde bulunan yoğun antioksidan miktarı ile kalp sağlığını korumaya yardımcı olan lavanta, bu bakımdan özellikle yaşlı kimseler için daha da çok önem arz eder.

Kan değerlerini ve böylelikle tansiyon seviyesini kontrol altında tutan lavantayı düzenli olarak tüketmek, ilerleyen dönemlerde olası kardiyak hastalıklara yakalanma riskinizi büyük ölçüde azaltmaktadır. Kan basıncının uzun dönem denge içinde olması demek, kalp sağlığının her yaşta yerinde olması demek olacaktır.

Sindirimi Düzenler

Lavanta çayı içenler için aslında bir bakıma bitkinin özünü de almakta olduğunu söylemek mümkün. Bu öz ise midenin iç duvarındaki hasarları önlerken, oluşan bu lavanta yağı katmanı ile tüm sindirim sistemi korunmuş olur.

Sindirim sistemi organları bilindiği gibi asidik değere sahip olan ancak bitkisel yağlar ile yumuşak bir zemin elde edilerek daha iyi çalışabilen bir yapıya sahiptir. Bu nedenle lavantanın yağını da almamızı sağlayan çayı ile mide bulantısından bağırsak kasılmalarına kadar pek çok sindirim sorunu yok edilebilir ve sindirim düzene girmektedir.lavanta çayının fiyatı

Kas Spazmlarını Engeller

Kasların istemsiz ve düzensiz bir şekilde kasılmasıyla beliren kramp ve spazmlar bazen oldukça sancılı ve can sıkıcı olabilmektedir. Sıkça karşılaşılan bu durum karşısında kalsiyum desteği sağlamak ve minerallerin kasılmaları düzenlemesini sağlamak gerekmektedir.

Bilimsel çalışmalarla desteklendiği üzere kasılmalar üzerinde de düzenleyici etkisi bulunan bu bitkisel çayımız ile, düzenli tüketilmesi halinde spazmları önlemek mümkün olmaktadır.

Özellikle yoğun bir egzersiz programı uygulayanlar için başta ilk günlerde olmak üzere, dinlenme anlarında spazm sık duyulan bir şikayet olmaktadır. Ancak lavanta çayının faydaları sayesinde kasların rahatlaması sağlanır ve en yoğun programlardan sonra bile vücut kendini gevşetir.

Lavantayı çay olarak tüketenler için kokusunun sağladığı kas gevşetici etki daha da artmaktadır.

Toksik Maddeleri Uzaklaştırır

Vücudun genel sağlığı ve metabolik olaylar için tehlike arz eden kimyasal maddeler, ne yazık ki vücutta biriktiği takdirde ciddi sağlık sorunlarının kapısı aralanabilir. Bu etmenler gün içerisinde pek çoğumuzun maruz kaldığı ve toksik etki gösteren hastalık faktörleridir.

Lavanta çayı antidepresan etkileri ile ön plana çıktığı gibi antioksidan etkileri de aynı şekilde bilinmelidir. Çünkü bu özel çay ile vücutta biriken toksik maddeler kolayca uzaklaştırılmakta ve gelişmesi öngörülen daha ciddi hastalıklar önceden önlenebilmektedir.

Lavanta çayı sivilce üzerinde de aynı şekilde bu zararlı etmenleri uzaklaştırıcı etkisi ile fayda göstermekte, cilde zarar veren maddeleri vücuttan atmaya yardımcı olmaktadır. Bu sayede çayın düzenli tüketiminin vücut geneli için olduğu cilt için de iyileştirici etkileri olduğu söylenebilmektedir.

Siz de lavanta çayı ile pek çok ilacın yerini tamamen doğal ve bitkisel yöntemlerle doldurabilir, ruh sağlığınızdan fiziksel sağlığınıza kadar farklı alanlarda bu özel bitkinin faydalarını görebilirsiniz. Elbette medikal tedavinize gerekli noktalarda devam edebilir ancak aromaterapinin özel gücü sayesinde doğallığı evinize taşıma imkanı da bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı