fbpx

Güzellik

Kuru Soğanın Faydaları

Soğangiller familyasının en nadide üyelerinden biri olan, lezzetli tadı ile yemeklerimizin ayrılmaz bir parçası olmayı başaran kuru soğanın faydaları hakkında yeterince bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Allium cepa türüne verilen genel bir isim olan kuru soğan; kişinin grip ve soğuk algınlığı başta olmak üzere pek çok hastalığa yakalanma riskini ciddi anlamda düşürüyor, bileşenlerinde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor. Bu sayede vücudumuzu hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı daha da güçlü hale getiriyor.

Kuru soğanın faydaları başlıklı bu yazımızda kısaca kuru soğan tüketiminin sağlığımıza olan mucizevi katkılarından bahsetmek istiyoruz.

Kuru Soğanın Faydaları

İşte, kuru soğanın faydaları na dair bilmeniz gerekenler:

  • Kansere yakalanma riskimizi düşürüyor

Özellikle her gün düzenli olarak soğan tüketen kişiler; tüketmeyen kişilere nazaran kansere daha az sıklıkla yakalanıyor.

Kanser ve tümör oluşumunun asıl nedeni olan serbest radikallerle savaşan kuru soğan; bu radikallerin vücudumuzda yayılmasını engelliyor.

Güçlü bir antioksidan olan soğanın faydaları listesinde ilk sırada mide kanseri vb. kanser çeşitlerine yakalanma olasılığımızı en aza indirgemek bulunuyor.

  • Kalp-damar sağlığımızı gözetiyor

Kalp sağlığını da gözeten kuru soğan; kalp krizi geçirme olasılığımızı azaltıyor ve kalp krizi ve felç geçirme riskimizi yükselten kan trombositlerinin kanımızda kümelenmesinin önüne geçiyor.

Hipertansiyon yani yüksek tansiyon hastalarının da mutlaka tüketmesi gereken kuru soğan; yüksek tansiyonu düşürerek, dengeliyor.

  • Sindirim sistemimizi düzenliyor

Sindirim sisteminin daha aktif ve hızlı bir şekilde çalışmasına olanak tanıyan soğan, lifli yapısı sayesinde kabızlığı gideriyor.

Mide ülseri tedavisinde de etkili olan soğan, vücudumuzu serbest radikallerin olumsuz etkilerine karşı koruyor.

  • Kan şekerini dengeliyor

Soğanın bileşenlerinde bulunan krom; kan şekerini dengelerken, kükürt ise vücuttan salınan insülin seviyesinin normal değerlerinde seyretmesini sağlıyor.

Bu yönüyle de doktorlar tarafından diyabet hastalarına her gün düzenli olarak kuru soğan tüketmeleri tavsiye ediliyor.

  • Uykunuzun düzene girmesini sağlıyor

Başta depresyon ve anksiyete olmak üzere ruhsal birtakım bozuklukların neden olduğu dengesiz uyku sorununa iyi bir çözüm olan soğan; depresyon kaynaklı uyku bozukluklarını önlüyor ve kişinin daha rahat bir uyku çekmesine katkıda bulunuyor.

Yani kuru soğanın faydaları arasında bileşenlerinde bulunan folat maddesi sayesinde depresyona neden olan hormonların salgılanmasını engellemek de yer alıyor.

  • Cilt ve saç sağlığını da gözetiyor

Saç ve cilt sağlığında oldukça önemli bir yeri bulunan, muhteşem bir C vitamini kaynağı olan kuru soğan; düzenli olarak tüketildiğinde kişinin daha güçlü ve sağlıklı saçlara sahip olmasını sağlıyor.

A,C,E vitamin deposu olan soğan; cildi UV ışınlarının olumsuz etkilerine maruz kalmaktan da kurtarıyor. Yani cildin erken yaşlanmasını ve ciltte kuru leke oluşumunu önlemek de kuru soğanın en önemli faydaları arasında bulunuyor.

Sizler de yemeklerinizde bol miktarda kuru soğan kullanarak ya da salatalarınızda kuru soğana sıklıkla yer vererek, kuru soğanın faydalarından en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı