fbpx

Yaşam

Keçiboynuzu Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Keçiboynuzunun faydaları; Akdeniz ikliminde doğal olarak yetişen, bazen ağaç bazen de yeşil çalı şeklinde olan bir bitki türü olarak, baklagiller familyasının bir üyesi olma özelliği taşıyor.

Sert ve koyu yeşil yaprakları bulunan, oldukça uzun ömürlü olan bu ağacın meyveleri ve baklaları; sağlığımızı pek çok açıdan gözetiyor.

Öyle ki keçiboynuzu faydaları arasında vücudumuza enerji vermesi, astım, bronşit gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarını tedavi etmesi, vücudumuzu toksinlerden arındırarak, bağışıklığımızı güçlendirmesi bulunuyor.

Keçiboynuzunun faydaları başlıklı bu yazımda aynı zamanda keçiboynuzu kullanım şekilleri ile ilgili olarak da sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Peki, keçiboynuzunun inanılmaz faydaları neler? Gelin, bu soruyu birlikte yanıtlamaya çalışalım:keci boynuzu faydaları

Keçiboynuzun Faydaları Nelerdir?

Daha çok Muğla, Mersin ve Antalya gibi Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü yerlerde yetişen bu inanılmaz lezzet; bol miktarda A, C vitaminleri, potasyum, kalsiyum, selenyum, magnezyum mineralleri, sodyum ve beta-karoten içeriyor.

Bileşenlerinde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde vücut direncimizi güçlendirerek, hastalıkları daha kolay bir şekilde atlatabilmemize, yani kendimizi kısa bir sürede toparlayabilmemize olanak tanıyor.

Özellikle pekmez yapımında kullanılan bu lezzetli besin, aynı zamanda pek çok öksürük şurubunun hatta çikolatanın yapım aşamasında bile kullanılıyor.

Eşsiz tadı ile ön plana çıkan keçiboynuzu pekmezi; adeta vücudumuza enerji verirken, keçiboynuzu çayı ise sağlıklı bir şekilde zayıflayabilmemize katkıda bulunuyor.

Keçiboynuzu pekmezinin ve çayının en önemli faydalarını aşağıdaki şekilde sıralayabilmemiz mümkün:

 • Kötü kolesterolü düşürerek, dengeliyor

Bol miktarda lif içeren keçiboynuzu pekmezi; kan basıncını dengeleyerek, kötü kolesterolü düşürüyor.

İyi kolesterol seviyelerini arttırarak, damar tıkanıklığı, felç, kalp krizi ve inme ile karşılaşma riskimizi azaltıyor.

Yani yaşam ömrümüzü önemli ölçüde uzatan bu besin, damar tıkanıklığı ve sertleşmesi gibi kalp-damar sorunlarını en aza indirgiyor.

 • Sindirimi düzenliyor

Metabolizma hızlandırıcı bir etki gösteren keçiboynuzu çayı, düzenli olarak tüketildiğinde bağırsak sağlığımızı gözetiyor.

Sindirim sistemimizin oldukça önemli bir parçası olan bağırsaklarımızdaki yararlı bakterilerin yani probiyotiklerin sayısını arttırıyor.

Böylelikle bağırsaklarımızda toksik maddelerin birikimini ve bu maddelerin bağırsak çeperlerinden tüm vücudumuza sızmasını önlüyor.

Keçiboynuzu çayının faydaları arasında kabızlık, ishal, mide şişkinliği gibi sindirim sistemine dair sorunları doğal bir şekilde tedavi etmek de bulunuyor.

Kronik kabızlıktan şikayetçiyseniz sabah kahvaltılarınızda keçiboynuzu pekmezi tüketmenizi öneriyoruz.

 • Anti-aging etki gösteriyor

Özellikle yaşlanmayla birlikte fonksiyonlarını yani işlevselliğini kaybetmeye başlayan, serbest radikallerin olumsuz etkilerine maruz kalan beyin ve vücut hücrelerimizin yenilenmesini sağlayan bu lezzetli besin, hasarlı hücreleri kısa bir sürede onarıyor.

Hücre yenileyici özelliği sayesinde genel sağlığımızın yanı sıra keçi boynuzu kürü ile cilt ve saç sağlığımızı da olumlu bir şekilde etkiliyor.

Anti-aging etki göstererek, erken yaşlanma belirtileriyle karşılaşmamızı önlüyor. Daha genç, güzel ve sıkı görünen bir cilde ve fiziğe sahip olmak adına bu lezzetli gıdaya bir şans verebilirsiniz.

 • Virüs ve bakterileri öldürüyor

Güçlü bir antibiyotik olan keçiboynuzu; başta grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonları olmak üzere pek çok hastalığa karşı vücut direncimizi güçlendiriyor.

Virüs ve bakterileri yok ederek, özellikle bulaşıcı hastalıklara yakalanmamızı önlüyor.

Kış aylarında gribal enfeksiyonlara yakalanmamak adına bol bol keçiboynuzu pekmezi tüketebilirsiniz.

 • Kemiklerimizi güçlendiriyor

Bu lezzetli besinin içerisinde bol miktarda bulunan magnezyum, kalsiyum, selenyum gibi mineraller; kemiklerimizi ve kaslarımızı güçlendirerek, daha sağlam bir kas-iskelet sistemine sahip olmamızı sağlıyor.

Kemiklerimizi ve kaslarımızı güçlendirdiğinden kemik erimesi yani osteropoz riskini azaltıyor. Bu yüzden 40 yaş üstü tüm bireylere uzmanlar tarafından düzenli olarak, bu sağlıklı besini tüketmeleri öneriliyor.

Aynı zamanda çocuklarınızın sağlıklı gelişimini desteklemek adına onlara sabah kahvaltılarında keçiboynuzu pekmezi tüketme alışkanlığı kazandırabilirsiniz.

 • Afrodizyak etki gösteriyor

Erkeklerin daha çok cinsel performanslarını yükseltmek adına tükettikleri keçiboynuzu çayının faydaları arasında afrodizyak etki göstererek, kişideki cinsel isteği arttırması da bulunuyor.

Özellikle erken boşalma, erekte olamama, sertleşememe vb. cinsel sağlık sorunları için eşsiz bir kaynak olan bu besin, peniste kan akışını hızlandırarak, uyarılmanın daha kolay olmasını sağlıyor.

Cinsel yaşamınıza hareket katmak, birlikteliklerinizin daha renkli olmasını garantilemek adına keçiboynuzu tüketebilirsiniz.

 • Beyin sağlığını gözetiyor

Kalp ve damar sağlığımızın yanı sıra beyin sağlığımızı da gözeten bu harika besin; zihinsel yetilerimizi arttırıyor.

Düzenli tüketildiğinde zihnimizi ve hafızamızı güçlendirerek, odaklanamama, unutma, konsantre olamama, çabuk sıkılma gibi bilişsel sağlık sorunlarını önlüyor.

Bu yüzden önemli bir sınava hazırlanan öğrencilere, Alzheimer, Parkinson gibi hastalıklardan korunmak isteyenlere mutlaka bu sağlıklı besini tüketmelerini öneriyoruz.

 • Öksürüğü kesiyor

Harika bir öksürük kesici olan keçiboynuzu, doğal antibiyotik etkisi ile öksürüğe neden olan etmenlerle savaşıyor.

Özellikle soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlardan kaynaklanan öksürüğün tedavisinde son derece işe yarıyor.keçi boynuzunun faydaları nelerdir

Keçiboynuzu Pekmezinin Faydaları

Lezzetli tadı damaklarda kalan bu besinin faydaları, keçiboynuzun faydaları ile paralellik gösteriyor.

Keçiboynuzu pekmezinin en önemli faydalarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Erkeklerde sperm kalitesini arttırıyor, kısırlığı önlüyor.
 • Mükemmel bir balgam söktürücü olarak, balgamı vücudunuzdan atıyor.
 • Akciğer kanseri başta olmak üzere çoğu kanser türüne yakalanmanızı önlüyor. Tümörlü hücreleri küçülterek, bu hücrelerin daha da büyümelerini önlüyor.
 • Alerjik hastalıklara iyi geliyor.
 • Kan akışını hızlandırarak, damarları gevşetiyor.
 • Kemiklerimizi güçlendiriyor.

Çayının Faydaları:

Düzenli olarak tüketildiğinde sindirimi hızlandırarak, zayıflamanıza yardımcı olan bu leziz çayın diğer faydalarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

 • Kandaki şeker miktarını dengeleyerek, tip2 diyabete yakalanmanızı önlüyor.
 • İdeal bir selenyum kaynağı olarak, günlük selenyum ihtiyacınızın önemli bir bölümünü karşılıyor.
 • Soğuk algınlığı ve gribe iyi geliyor.
 • Kabızlığı önlüyor, ishali kesiyor.
 • Mideyi koruyor. Gastrit, reflü semptomlarını hafifletiyor.kansere karşı keçi boynuzu

Çayı Nasıl Hazırlanır?

Bir hafta boyunca keçiboynuzu çayı tüketerek, bu lezzetli çayın faydalarından en iyi şekilde yararlanabilmeniz mümkün.

Çayınızı sabah ve akşamları günde 2 seferi aşmayacak şekilde tüketmelisiniz. Bu süreçte sigara tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Malzemeler:

 • ½ litre steril
 • 7 adet keçiboynuzu(aktarlardan alabilirsiniz)

Hazırlanışı:

 • Suyu bir tencerede kaynattıktan sonra içerisine keçiboynuzlarını kırarak, atın.
 • Tencerenin kapağını kapatın ve keçiboynuzlarını 5 dakika daha kaynatın.
 • Ardından tencereyi ocaktan alın ve malzemeyi 15 dakika dinlenmeye bırakın.
 • En son kırarak attığınız keçiboynuzlarını alın. Yani çayınızı süzün.
 • Çayınız hazır.
 • Şimdiden afiyet olsun.

Keçiboynuzunun Zararları Nelerdir?

Keçiboynuzunun faydaları tıpkı diğer besinlerde olduğu gibi aşırı ve uzun süreli tüketimi birtakım sakıncalar doğurabilir.

Her gün keçiboynuzu pekmezi tüketecekseniz, günde 1 çay kaşığını aşmamalısınız.

Keçiboynuzu çayını ise 2 günde 1 olacak şekilde içmeli, günlük tüketimi maksimum 2 bardakla sınırlandırmalısınız.

Olası yan etkilerin mide bulantısı, kusma ve baş dönmesi olduğunu söyleyebiliriz. Uzun süreli ve aşırı tüketimde daha ciddi komplikasyonlarla karşılaşabilirsiniz.

UYARI:

Keçi boynuzu tozu olarak da hazır bir şekilde bulunabilen bu bitki Şayet şeker hastasıysanız ya da kan inceltici bir ilaç kullanıyorsanız; keçiboynuzu tüketmeden önce muhakkak doktorunuza danışmalısınız.

Kronik bir rahatsızlığınız varsa, düzenli olarak reçeteli ya da reçetesiz ilaçlar kullanıyorsanız; kullandığınız ilaçlar, keçiboynuzu bileşenleri ile etkileşime girebilir. Bu yan etkiler, sağlığınızı tehdit edebilir. Bu yüzden bu besini tüketip tüketemeyeceğinize dair mutlaka doktorunuzdan bilgi almayı unutmamalısınız!

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı