fbpx

Yaşam

Karanfilin Faydaları Nelerdir? Tüm Yönleriyle (2019)

Son zamanların bitkisel tedavi yöntemleri içerisinde en çok dikkat çeken uygulamalardan olan karanfilin faydaları pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Sindirimden bağışıklığa pek çok konuda yardımcımız olan karanfilin faydaları hakkında tüm detaylar ise aşağıdaki yazımızda yer alıyor.

Kanserle savaşmak, bağışıklığı korumak, diyabeti kontrol altına almak, kemik yoğunluğunu arttırmak karanfil faydaları nelerdir, sorusunun yalnızca birkaçıdır. Gelin hep birlikte bu mucize bitkinin diğer etkilerini keşfedelim.

Karanfil Nedir?

Anavatanı Endonezya, Hindistan, Pakistan gibi Asya ülkeleri  ile Doğu Afrika ülkeleri olan karanfil, asıl olarak Endonezya’da bulunan Maluku adalarına özgüdür. Keskin bir aroması olan bu bitkinin Asya’ya özgü egzotik bir koku ve tadı vardır.

Farklı amaçlarla kullanılabilen bir baharat türü olan karanfil, aslında köklü bir geçmişe sahiptir. 13. ve 14. yüzyıllarda İran, Çin ve Avrupa’ya doğru yolculuğu başlayan bu baharat, modern döneme dahi etkilerini taşımayı başardı.

Etkileri ve eşsiz faydaları nedeniyle orta dönemlerde karanfilin uğruna Maluku Adalarını almak için savaşlar dahi yapıldı. Bir dönem için Hollandalıların kontrolü altında bulunan bu özel baharat şimdilerde tüm dünyaya yayılmış bir ticaret ürünü halini aldı.

Karanfil nedir sorusunun yanıtladığımıza göre, bu bitkinin kullanım alanlarını da bilmeniz gerekebilir. Direkt olarak tane halinde çiğneyebileceğiniz bu tohum, toz haline getirilerek kullanılabilir ya da aktarlarda hazır toz olarak bulunabilir. Karanfilin kendisi haricinde çayı ve yağı da sıklıkla kullanılan formlarıdır.karanfilin saça faydaları

Karanfilin Faydaları Nelerdir?

Hem antimutajenik hem de antibakteriyel özellik gösteren karanfil, daha iyi açıklamak gerekirse tüketildiği anda hem bölgesel hem de genel olarak hücrelerdeki kötü başkalaşımları hem de mikropların yayılmasını önlüyor.

Ağrı, diyabet, hazımsızlık, enfeksiyon, kemik erimesi gibi rahatsızlıklar ise tane karanfilin faydaları arasında yer alan şikayetlerden yalnızca bazıları. Bu denli şifalı bir bitki olan karanfili siz de hayatınızda daha sık ve düzenli kullanarak pek çok şikayetinizi basitçe çözüme ulaştırabilirsiniz.

Bahsi edilen bu önemli faydaları ise şu şekilde listelememiz mümkündür:

Sindirimi ve Hazmı Kolaylaştırır

Karanfil çiğnemek pek çoğumuzun restoranlarda denk geldiği bir gelenek olsa da aslında gün içinde alışkanlık haline getirmemiz gereken bir aktivite olabilir. Çünkü bu özel bitkinin çiğnenmesiyle birlikte sindirim enzimlerinin salgılanması uyarılır.

Şişkinlik, bulantı ya da mide rahatsızlıkları için sindirimi kolaylaştırarak yardımcı olan bu enzimler, bitkinin çiğnenmesi ile daha da artar. Direkt olarak çiğneyebileceğiniz karanfili, bala karıştırarak, toz haline getirerek ya da kavurarak da tüketmeniz mümkündür.

Antibakteriyel Özellik Taşır

Patojen canlılara karşı öldürücü özellik gösteren karanfil, koleraya yol açan bakteriler üzerinde dahi etkilidir. Pek çok zararlı canlı ile çevrelenmiş olduğumuz günümüzde, kendimizi gözle görülmeyen zararlı canlılardan karanfille korumamız mümkün olabilir.

Kanserle Savaşır

Son dönemde kanser konusuna odaklanan bilimsel çalışmalar artış göstermiş ve bitkisel olarak kanser için ne gibi önlemler alınabileceği üzerine araştırmalar hızlanmıştır.

Bahsedilen çalışmaların gösterdiği üzere karanfilin başta akciğer kanseri olmak üzere farklı kanser türleri üzerinde koruyucu etkisi mevcuttur. Hattan erken tanı alan akciğer kanseri için iyileştirici etkisi dahi söz konusudur.

Karaciğeri Korur

Bilindiği gibi vücudumuz gün içerisinde sıklıkla serbest radikallerin yarattığı yaşlandırıcı etkilere maruz kalır. Direkt olarak çiğnemek ya da karanfil yağı tüketmek suretiyle vücuda alınan antioksidanlar sayesinde bu radikaller ile savaşmak mümkündür.

Diyabeti Kontrol Altına Alır

Şeker hastalığı yani diyabet; bilindiği gibi vücudun eksik insülin salgılamasından ya da salgılayamamasından ileri gelmektedir.

Karanfilin özünde bulunan ekstraktlar ise insülin benzeri bir etki göstererek kan şekerinin kontrol altında tutulmasına yardımcı olmaktadır. Bu sayede insülin iğnesi, ilacı gibi maddelerin kullanımının önüne geçebilir.

Saç Dökülmesini Önler

Saçınıza sürdüğünüz takdirde saç dökülmesi sorununun büyük ölçüde önüne geçen karanfilin çayını ya da yağını bu amaçla kullanabilirsiniz. Ayrıca farklı markaların içerisinde karanfil özü bulunan saç dökülmesi karşıtı ürünlerini de deneyebilirsiniz. Aktarlarda bu amaçla kullanılan pek çok saç bakım ürünü bulmanız mümkündür.

Karanfil yağı kullanmanın saçlarınız için bir diğer etkisi de kafa derisinde oluşan mantarların yok edilmesini sağlaması olmaktadır. Antibakteriyel özelliği sayesinde, kafa derisinin hava almasını engelleyen patojenler, bu bitkisel yağ ile uzaklaştırılabilir.karanfil nedir

Cilt Lekelerini İyileştirir

Karanfilin saça faydaları gibi cilde olan faydaları da bakımınızı en doğal yoldan yapmanızı sağlayabilir.

Cilt lekeleri için karanfilin yağını temiz cildinize krem gibi uygulayabilir, düzenli kullanımla birlikte cildinizde zamanla beliren izlere veda edebilirsiniz.

Hali hazırda yoğun antioksidan içeriği olan bu bitkinin özellikle kök kısmında daha yoğun bir şekilde antioksidan bileşenler yer alır. Bu nedenle karanfil kökünü ezip bal ile karıştırarak cildinize uygulayabilir ve yarım saat bekleyip durulayabilirsiniz. Balın nem kazandıran yapısı ile karanfilin gençleştirici etkileri bir arayan geldiğinde harika bir cilt maskesi ortaya çıkmaktadır.

Karanfilin kök kısmı ile yapabileceğiniz pratik maske sayesinde çok daha genç görünen, parlak ve temiz bir cilde sahip olmanız mümkündür.

Kemik Sağlığını Korur

Öjenol, flavon, izoflavon, flavonoid gibi bileşikler içeren, yani fenolik adı verilen bir grup önemli bileşene sahip olan karanfil, bu içeriği sayesinde kemik erimesinin önüne geçebilir.

Kemik içerisindeki madde yoğunluğunun azalmasından ileri gelen kemik erimesi, düzenli olarak tüketilen karanfilin sağladığı mineral desteği ile önlenebilmektedir.

Bağışıklığı Güçlendirir

Bağışıklık sistemini güçlendirme ve kişileri hastalıklar koruma konusunda birebir olan bitki, özellikle çay olarak tüketildiğinde bu etkisini daha güçlü şekilde göstermektedir.

Karanfil çayının faydaları sayesinde vücudun zararlı etmenlere karşı korunmasından sorumlu olan beyaz kan hücrelerinin üretimi tetiklenir ve doğal yollardan bağışıklık güçlendirilebilir.

Ağrıları Azaltır

Anti-inflamatuar yani enfeksiyon önleyici özelliği bulunan karanfil, bu şekilde ağrıları da önleyebilmektedir.

Farelerin kullanıldığı bilimsel bir çalışmanın gösterdiği üzere karanfil sayesinde ödemden ileri gelen enflasmayonun kontrol altına alınmasının mümkün olduğu görülmüştür. Ayrıca ağrıyı algılayan sinirsel yapıların da karanfilin sağladığı uyaranlar ile ağrı algısını daha az ilettiği görülmüştür.

Karanfilin en çok etki gösterdiği ağrılardan biri de baş ağrısıdır. Karanfili kullanarak baş ağrısını hafifletmek için bir bardak sütün içerisine iki adet karanfil tanesi ve bir tutum tuz ilave edip içmeniz önerilir. Bu şekilde ağrı kesici kullanmaksızın hızlı bir şekilde baş ağrısından kurtulabilirsiniz.

Ağız Sağlığını Korur

Karanfil çiğnemek aslında nefesimizi ferahlatmak adına tercih ettiğimiz bir uygulama olsa da etkileri sandığımızdan daha büyüktür.

Ağız içerisinde yer alan ve hastalıkların kapısını aralayan patojenler, karanfil tomurcuğunun çiğnenmesiyle birlikte büyük ölçüde azaltılmaktadır. Ağrı kesici etkisi de eklenince, diş çürümesinin yol açtığı ağrıların ve çürümenin önüne geçmek için karanfil oldukça faydalı olacaktır.

Cinsel Yaşamı Canlandırır

Özellikle Hindistan cevizi ile birlikte tüketildiği takdirde bu aromatik baharatın afrodizyak etki sağladığı görülmüştür. Özellikle kokusu ile etkisi altına alan bitkiyi toz halinde öğüterek kokusunu keskinleştirebilir, pek çok tatlı tarifi üzerine ilave ederek tüketmeyi deneyebilirsiniz.

Sonraki İçerik; https://turkkadini.com/hayit-tohumu/

Siz de karanfilin faydaları hakkında edindiğiniz bilgiler doğrultusunda herhangi bir ilaç kullanımına gerek kalmadan basit şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz. Her bitkisel tedavide olduğu gibi karanfil kullanımında da uygun ölçüyü aşmadığınızdan emin olmanızı önerir, sağlıklı günler dileriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı