fbpx

Sağlık

Hemen Adet, Regl Olmak için Ne Yapmalı? (Kolay Çözüm)

Hemen Adet Olmak için Ne Yapılmalıadet olmak için ne yapmalı? soruları Kızların ergenlik dönemine girmesi ile başlayan bir süreç olan adet döngüsü; çocukluktan genç kızlığa adım atmanın en önemli belirtisidir.

biz kadınların zaman zaman hayatlarının belirli bir döneminde illaki karşılaştığı ortak problemler arasında bulunuyor. Öyle ki çoğu zaman; bir türlü gelmek nedir bilmeyen adet kanaması yüzünden kendimizi son derece şişkin ve huzursuz bir şekilde hissedebiliyor, erken regl olmak için bir takım yollarına başvuruyoruz.

Bu noktada regl olabilmek adına bir kısmımız doktora görünüyor bir kısmımız da adet söktürücü hareketler ve egzersizlere hatta adete yardımcı olduğu bilinen meyveleri ve bitki çaylarını tüketmeye yöneliyoruz.

Bu yazımızda adet gecikmesinden muzdarip olan tüm bayanlar için regl olmak için ne yapmalıyım? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Kadınların yumurtlama döngüsüne eşlik eden adet döngüsü; gebelik ve emzirme dönemleri dışında genelde periyodik bir şekilde devam eder ve bu döngü kadının menopoz dönemine girmesiyle birlikte sona erer.

Yumurtlama fonksiyonları sağlıklı bir şekilde işleyen kadınlarda adet döngüsü yani bir adetin başlangıcıyla diğer adetin başlangıç tarihi arasındaki zaman dilimi genellikle 21-35 gün arasında değişiklik gösterse de en ideal olan süreç; 28 gündür.

Lakin birtakım hormonal bozukluklar, stres, yaşın ilerlemesi vb. bazı etkenlere bağlı olarak adet döngüsünde geç adet olma gibi düzensizlikler görülebilir.

Foliküler faz ve luteal faz olacak şekilde iki döneme ayrılan adet döngüsünde bazı durumlarda kadınlar gecikme ile karşılaşabiliyor.

Erken Regl Olmak için Ne Yapılmalıdır? Adet söktürücü  birtakım yöntemler vasıtasıyla adet kanamanızın gecikmesini engelleyebilir ve adet döngünüzü düzene sokabilirsiniz.

Hemen adet olmanıza yardımcı olacak adet söktürücü yöntemleri ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

Adet söktürücü bir özelliği bulunan maydanoz; adetinizin kısa bir süre içerisinde gelmesine yardımcı olan şifalı bir bitkidir.

Maydanozda bulunan apiol isimli etkin madde; adet sökülmesine katkıda bulunur.

Rahmi uyararak adet kanamasının başlamasını teşvik eden maydanoz kürünü hazırlamak için öncelikle 5 su bardağı suyu tencerede kaynatın. Ardından ocaktan alın. İçerisine ise daha önceden iyice yıkadığınız 1 tutam maydanozu ilave edin.

30 dakika bekleyin ve hazırladığınız kürün suyunu süzerek, maydanoz suyunu gün boyunca tüketin.

erken adet olmak için ne yapılır

 

  • Regl Olmak İçin Adaçayı

Hemen adet olmak için ne yapılmalı? sorusuna verebileceğimiz en güzel yanıtlardan bir diğeri ise adet söktürücü olarak bilinen adaçayı tüketmeniz şeklinde!

Adet döneminiz başlamadan bir hafta öncesinde gün içerisinde 1-2 bardak olacak şekilde adaçayı tüketerek; adetinizin daha erken adet olmak için ne yapmalıyım sorusunun cevap bulabilirsiniz.

  • Hemen Adet Olmak İçin Zerdeçal

Sağlığımıza pek çok katkısı bulunan mucizevi bir bitki olan zerdeçaldan adetinizin en kısa sürede gelmesi için yararlanabilirsiniz.

Bu amaçla yapmanız gereken tek şey ise 1 bardak süte çeyrek çay kaşığı zerdeçal eklemek ve adetiniz gelene dek gün içerisinde birkaç bardak olacak şekilde hazırladığınız bu karışımı tüketmek! Dilerseniz zerdeçallı sütü biraz tatlandırmak için bu karışıma bir miktar da bal ilave edebilirsiniz.

  • Adet Olmak İçin Rezene Tohumu

Özellikle emzirme dönemindeki annelerin süt miktarının artmasına olanak tanıyan Rezene tohumu ile hazırlayacağınız çayı tüketerek de adetinizin daha erken gelmesini sağlayabilirsiniz.

erken adet olmak için ne yapılmalı? sorusunun bir diğer yanıtı olan rezene tohumu ile adet kanamasını başlatmak’ için öncelikle 1 su bardağına 2 yemek kaşığı rezene tohumu ilave edin ve bu karışımı bir gece boyunca bekletin. Ertesi gün bu suyu süzerek adetiniz gelene dek, süzdüğünüz suyu tüketin.

  • Hemen Adet Olmak İçin Kekik

her derde deva kekik ile adet sürenizi minimum süreye indirebilirsiniz.

  • Nar ile erken regl olma:

Son derece severek tükettiğimiz meyveler arasında bulunan nar;  regl olmak isteyenlerin yardımına koşan bir diğer mucizevi yöntem olma özelliği taşıyor.

Nar sayesinde erken regl olmak için adet başlangıç gününüzden en az 10 gün önce günde 3 kez olacak şekilde taze nar suyu tüketmeye başlayabilirsiniz.

Hemen adet olmak için ne yapılmalı? sorusunu kısaca yanıtlamaya çalıştık. ayrıca hap en son çağre olmakta ve doktorunuz kontrolünde  adet söktürücü ilaçlar yazımıza bakabilirsiniz ve Sürekli olarak adet gecikmesi ile karşılaşıyorsanız; en kısa sürede bir kadın doğum uzmanına görünmenizi öneriyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı