fbpx

Yaşam

Hayıt Tohumu Nedir? Faydaları ve Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

Nesillerden beri pek çok hastalığa şifa olan mucize bitki hayıt tohumu alternatif tıbbın gözdelerindendir. Latincesiyle vitex agnus castus yani hayıt otu tohumu Akdeniz ikliminin bizlere armağanıdır. Siz de bu özel bitki hakkında tüm merak ettiklerinizi aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Hayıt Tohumu Nedir?

Akdeniz Bölgesi’nde yetişmekte olan hayıt tohumu faydaları ile aslında yüzyıllardan beri kullanılan bir bitkidir. Görsel olarak karabiber tanelerine benzer. Bu taneler aslında hayıtın yalnızca tohumudur.

Sıvı, hap ya da aroma olarak satılan bu bitki, pek çok faydaya sahiptir. Kurutulduğu takdirde çay olarak da tüketilebilir. Bu nedenle hayıt tohumu kürü yapmak isteyenler çay pazarlarında ister taze ister kurutulmuş olarak aradıkları seçenekleri bulabilir.

Hayıt Tohumu Faydaları Nelerdir?

Bahsettiğimiz bu özel bitkinin başta kadın sağlığı olmak üzere pek çok alanda şifa veren bir etkisi vardır. Faydalarından kısaca şu şekilde bahsedebiliriz:

Kadın Sağlığına Faydaları

Hayıt otu tohumu tüketimi özellikle PMS yani regl dönemi öncesi görülen semptomları kontrol altına almaya yardımcı olur.

Aşırı prolaktin üretilen bu dönemlerde göğüs hassasiyeti başta olmak üzere farklı şikayetler duyulur. Hipofiz bezine etki ederek prolaktin üretimini kontrol altına alan bu bitki, baş ağrısı, acıya hassasiyet, göğüslerde şişkinlik gibi sorunların azalmasını sağlar.

Kadınlar arasında yaygın olan bir diğer sorun kanser özelliği göstermeyen tümörlerden olan miyomlardır. Rahim duvarında oluşan miyomlar farklı semptomlarla kendini gösterir. Bu şikayetlerin yok olması ve miyom oluşumunun önlenmesi için yine hayıt tohumu faydaları ile kadınların yardımcısı olmaktadır.hayıt tohumu nedir

Rahmin iç katmanında bulunan hücrelerdeki aşırı büyüme yine hormonlarla ilgili olup rahim kanseri için alarma geçilmesine neden olur. Ayrıca progesteron ile direkt ilişkili bu durum karşısında düşük yapma durumu söz konusu olabilir. Hücre büyümesini ve progesteron salgılanmasını kontrol altına almak için yine hayıt tohumu faydaları ile kadınlara yardımcı olmaktadır.

Progesteron seviyesindeki düşüşün bir diğer avantajı da menopozdan kaynaklanan şikayetlerin azalması olacaktır. Luteinizan hormonu artış gösterirken progesteron seviyesi azalmakta, haliyle sıcak ve soğuk basması gibi menopozu işaret eden şikayetler hayıt otu tohumu ile kontrol altına alınmaktadır.

Süt artışına destek olur: Hayıt çayı vücuttaki prolaktin seviyelerini artırmaya yardımcı olduğu için süt artışı mümkün olabilmektedir. Prolaktin süt üretimini regüle eden bir dişi hormondur. Eğer emziren bir anne iseniz, bu iddiayı destekleyecek hiçbir teyit çalışma olmadığı için kullanmadan önce doktorunuza ya da jinekologunuza danışmanız gerekmektedir. (6)

Endometriozis (çikolata kisti) problemine iyi gelir: Endometriozis (çikolata kisti) problemi yaşayan kadınlar için hayıt bitkisini tüketmek bir seçim olabilmektedir. Bu bitkinin kullanım alanları zaten genel olarak vücut içindeki çeşitli kimyasal tepkimeleri düzenlemeye yardımcı olma üzerinedir. Bu tarz durumlar için hayıt bitkisinin kullanılacak dozu tedavinin başında kesinleştirilmeli ve uygun miktarlarda düzenli olarak alınmalıdır.

Regl Dönemine Faydaları

Kadınlar için düzenli menstruasyon döngüsüne sahip olmak oldukça önemlidir. Regl problemleri olanlar için hormonal tedaviyi destekleyecek olan özel tohumumuz, adet kanamalarının tarihinin düzenlenmesine yardımcı olacaktır.

Regl döneminin düzeni ile direkt ilişkili olan bir diğer sorun da psikolojik değişimlerdir. Aslında regl düzenlenmesi ile dolaylı olarak ruhsal durumu da etkileyen hayıt tohumu hapı ya da diğer formları ile doğal bir antidepresan etkisi gösterebilir. Öyle ki yalnızca birkaç kez kullanımda dahi fark görülecektir.

Özetle; bu mucize etkileri olan tohumları hangi şekilde tüketirseniz tüketin, en belirgin etkilerinden biri hormonal dengeyi sağlamak üzerine olacaktır. Hormonlar doğurganlıktan ruh durumuna kadar pek çok konuda etkili olduğundan ideal miktarda tüketim ile farklı sorunlar çözüme kavuşacaktır.

Erkek Sağlığına Faydaları

Vücudun hormon dengesine olan olumlu etkilerinin altını çizdiğimiz bu özel bitki kadınlar kadar erkekler için de tavsiye edilmektedir.

Prostat kanseri için doğal bir tedavi olabilen bu özel bitkinin, antiandrojen yani erkeklik hormonlarının bir kısmını baskılayan özelliği bulunmaktadır. Testosteron, bu hormonlardan biri olup, bitkimizin düzenli tüketimi halinde testosteron oranı azalarak prostat riski azaltılmaktadır.

Cinsel açıdan isteksizlik yaşayanlara birebir olan hayıt meyvesi tohumu ile yeniden ilişkinizi canlandırmanız mümkün olabilmektedir.

Cilde Faydaları

Hormonal dengesizlikler ve psikolojik sorunlar direkt olarak kendisini sivilce ve akne gibi cilt sorunlarıyla gösterir. Özellikle çene başta olmak üzere cildinizin farklı bölgelerinde akne ve sivilcelerle baş etmeye çalışıyor olabilirsiniz.

Bilimsel çalışmalar ise hormonlar üzerinde dengeleyici bir etki gösteren hayıt tohumu ile başta menstrual döngüden kaynaklanan cilt sorunları olmak üzere, sivilcelerin kontrol altına alınabildiğini göstermiştir.hayıt tohumunun faydaları

Ciltle direkt ilişkili bir diğer sorun olan terleme de hayıt tohumunun faydaları sayesinde son bulabilir. Düzenli tüketilmesi halinde bu bitkinin terleme sorununa çözüm olduğu görülmüştür.

Serbest radikallerin cilt üzerinde yaşlanmaya yol açan etkileri mevcuttur. Antioksidan özellik gösteren bu bitki ile stresin yol açtığı erken yaşlılık belirtilerinden, hatta kanserden dahi korunmak mümkündür.

Hayıt Tohumu Çayının Faydaları Nelerdir?

Biberimsi, hafif acı bir tadı olan hayıt tohumu çayı bitkinin taze tohumlarından elde edilir. Pek çok faydası olan bu çayın, bitkiden elde edilen diğer ürün formları gibi en belirgin özelliği hormonlar üzerindeki düzenleyici etkisidir.

Hayıt tohumu çayı ile hamile kalanlar sayısı azımsanamayacak kadar fazla denebilir. LPD (luteal faz defekti) adı verilen özel bir durum karşısında prolaktin seviyesi düşürülmeli, bu sayede adet düzene girmeli ve doğurganlık şansı artırılmalıdır.

Yumurtlama dönemlerini düzenleme konusunda yardımcı olan bu özel çay ile hamile kalma şansı arttırılabilmektedir.

Çay formunu tercih ederek hayıt tohumu kullananlar PMS ile ilgili şikayetlerinde (ağrı, depresyon, kabızlık, migren, sinirlilik) ve menopozdan kaynaklı şikayetlerde (vajinada kuruluk, baş dönmesi, çarpıntı, aşırı terleme) azalma olduğunu belirtmektedir.

Hormon dengelerinin kurulması sayesinde iyi huylu olan tümörler kontrol altına alınabilmektedir.

Geleneksel yöntemlere bakıldığında ise hayıt tohumu çayı sayesinde anne sütünün arttırıldığı görülmektedir.

Enfeksiyonların, mantar oluşumunun, idrar yapmada yanmanın ve bu gibi şikayetlerin aynı zamanda antibakteriyel özelliği olan bu çayla tedavi edilebildiği bilinmektedir.

Hayıt Tohumu Zararları Nelerdir?

Oral yoldan alındığı takdirde ve kullanım dozu aşılmadığında belirgin bir yan etkisi olmayan tohumun rastlanabilir etkileri şu şekildedir:

  • Midede bulantı
  • Kaşınma
  • Ciltte dökülmeler
  • Akne oluşumu
  • Kilo alma
  • Uyku düzensizliği

Bilinmesinde fayda olan bu etkiler oldukça nadir görülmekte, genel olarak tohumun güvenilir markalardan temin edildiği takdirde faydalarının ön plana çıktığı söylenebilmektedir.

Hamilelik ya da emzirme döneminde olan kadınların, hormon düzeylerinin etkilenmemesi adına hayıtı tüketilmemesi önerilir.

Hormonlarla ilişkili ve hassasiyet gerektiren endometriozis, miyom, meme, rahim ve yumurtalık kanseri gibi durumlarda da tohum tüketimi konusunda temkinli olunmalıdır.

Beyni ve sinir sistemini etkileyebilecek güce sahip bu tohumu Parkinson hastalarının kullanmaması, özellikle bazı ilaçlar ile birleştiğinde tehlikeli olabileceğinin unutulmaması gerekir.

Şizofreni ve benzeri psikiyatrik bozukluklar karşısında da dopamin adı verilen bir kimyasalla direkt ilgili olan bu tohumun kullanımından kaçınılmalıdır. Bazı ruh hastalıkları için dopamin tedavisi uygulanmakta ve bitkisel kürler nedeniyle kimyasal dengesizlikler oluşabilmektedir.

Ne Kadar Kullanılmalıdır?

Ölçüsü aşılmadan alınan bitkisel kürlerin yan etkisi bulunmamaktadır. Bu nedenle alınması gereken dozajı bilmek önemlidir.

Siz de etkilerini en iyi şekilde görmek adına hayıt tohumu tüketmek için 6 ila 8 ay boyunca düzenli kullanımı tercih edebilirsiniz. Hayıt tohumu kullanırken günde 3 kereyi ve 20-40 mg. miktarını geçmemeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı