fbpx

Sağlık

Goji Berry Çayı

Halk arasında daha çok kurt üzümü olarak bilinen, goji berry bitkisi; anavatanı Çin olan, Çin’in yanı sıra dünya genelinde yoğun bir şekilde tüketilen bir bitkidir.

Muhteşem bir antioksidan olan Goji berry; bağışıklık sistemini güçlendirerek, kişinin hastalıklara yakalanmasını engellemenin yanı sıra kişinin metabolizmasını hızlandırır ve fazlalık kilolarını yakmasına yardımcı olur.

Tansiyonu dengeleme ve yüksek tansiyonu düşürme özelliği bulunan Goji Berry bitkisinden elde edilen Goji Berry çayı; sağlığımıza pek çok açıdan katkıda bulunur.

Bu yazımızda kısaca Goji Berry çayı nedir? Goji Berry çayının faydaları nelerdir? sorularını yanıtlamak kısaca bu çaya dair merak ettiğiniz tüm soruları cevaplandırmak istiyoruz.

Goji Berry Çayının Faydaları:

  • Yaşlanma karşıtı bir bitki olarak, yaşlanma belirtilerini yavaşlatır.

Anti-aging özelliği bulunan Goji Berry çayı; vücudumuzdaki birtakım serbest radikaller ile savaşarak, kişinin kansere yakalanma riskini azaltır.

Aynı zamanda anti-aging özelliği sayesinde yaşlanmanın ilk belirtileri arasındaki yüzümüzdeki ince çizgilerin görünümünü hafifletir.

Kısacası cildinizin daha genç görünmesi adına düzenli olarak bu çayı tüketebilirsiniz.

goji berry çayı kullananlar

  • Depresyona iyi gelir

Çin’de depresyonla savaşmanın doğal bir yolu olarak kullanılan Goji Berry çayı; kişinin üzerindeki gerginliği, stresi ve siniri alır.

Kişinin kendini daha canlı ve zinde hissetmesine olanak tanıyan bu çay; aynı zamanda depresyonu önler ve depresyonu tedavi eder.

Depresyona iyi gelen bu çay; kişiyi içinde bulunduğu karamsarlıktan çıkardığı için gergin ve sinirli kişilere Goji Berry tüketmelerini öneriyoruz.

  • Kilo vermenize yardımcı olur

19 farklı amino asit içeren Goji Berry çayı; bileşenlerindeki bu amino asitler sayesinde kişinin metabolizmasını hızlandırır ve yağ yakımını kolaylaştırır.

  • Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar

Sindirim sisteminin daha aktif bir şekilde çalışmasını sağlayan bu çay; bu yönüyle gastrit, reflü gibi mide sorunu bulunan kişilerin sıkıntılarını hafifletir.

  • İnsülin seviyesini düzenler

Uzmanlar tarafından diyabet hastalarına önerilen Goji Berry çayı; Çin’de uzun yıllardır diyabetin tedavisinde kullanılan bir bitki çayıdır.

Özellikle vücudundaki insülin üretimi az olan hastalar tarafından düzenli olarak tüketildiğinde bu çay; insülin üretimini hızlandırarak, insülin seviyesini dengede tutar.

Yani bu yönüyle Tip 2 Diyabet hastalarına bol bol Goji Berry çayı tüketmelerini tavsiye edebiliriz.

  • Yüksek kolesterolü düşürür

Kötü kolesterol karşıtı bir çay olan Goji Berry çayı kullanımı; yüksek tansiyonu düşürür ve kişideki tansiyonun normal rakamlarda seyretmesini sağlar.

  • Göz sağlığını gözetir

A vitamini ve betakerotin açısından son derece zengin olan bu çay; içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde göz sağlığını gözetir.

Katarakt oluşumunu engelleyen Goji Berry çayının faydaları arasında yaşlanmanın neden olduğu görme bozukluklarına iyi gelmesi de bulunur.

UYARI:

Hamile bayanların ve emziren annelerin mümkün olduğunca Goji Berry çayı tüketiminden kaçınmaları gerekir.

Aynı şekilde çayın bileşenlerinde yer alan maddelere karşı alerjisi bulunanlar ve küçük çocuklar da bu çayı tüketmekten kaçınmalıdır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı