fbpx

Sağlık

Fucidin Krem Nedir, Ne İşe Yarar, Hakkındaki Tüm Merak Edilenler

Fucidin krem, pek çok farklı cilt sorunu için olduğu gibi, başlıca sivilceler ve iltihaplanmalar için oldukça etkili bir üründür. Cilt üzerinde antibiyotik kürlere benzer bir etki sağlayıp cildi tüm görülmeyen zararlı faktörlerden arındıran bu özel ürün hakkında tüm merak edilenler ise yazımızda sizleri bekliyor.

Fucidin Krem Nedir?

Reçete ile verilen bir sivilce kremi olan Fucidin, başlıca görevi olarak cildin en dış katmanında yer alan ve gözle görülmeyen mikroorganizmaları uzaklaştırarak etki eder. Bu şekilde başta sivilceler olmak üzere pek çok cilt problemi ile etkili şekilde savaşır. Ancak krem ciltte istenmeyen aşırı kuruluğa yol açabileceğinden dolayı kremin doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir.

Özellikle ergenlik döneminde artış gösteren sivilcelerin yol açtığı lekeler, can sıkıcı bir görünüme neden olabilir. Yine bu lekelerden kurtulmak ve pürüzsüz görünen bir cilde sahip olmak adına da Fucidin kullanılması tercih edilebilir.

20 gramlık tüp ambalajlar içerisinde satılan bu ürün içerisinde bulunan fusidik asitten adını almaktadır. İltihaplı yapıların kurumasına yardımcı olan bu aside ek olarak ürün içerisindeki antibiyotik etkili maddeler de cildin her daim ihtiyacı olan düzeltilme ve onarılma işlemine yardım eder.fucidin krem nedir

Cildinizde iltihaplı bozukluklar, sivilceler, siyah noktalar gibi sorunlar yaşıyorsanız ve cildiniz çok kuru değilse doktorunuz sizin için sivilce için krem olarak Fucidin’i verebilir.  Ürünün sivilcelerin haricinde genel cilt sorunları üzerinde de etkili olması onu tercih edilir kılan en belirgin yanıdır.

Ürünün diğer önemli ve faydalı kullanım alanlarına göz atmak gerekirse;

 • Yaraların iyileşmesinden sonra kalan lekeler
 • Yanık izleri
 • Egzama gibi cilt hastalıkları
 • Ter bezlerinden ve kıl köklerinden oluşan iltihaplanmalar
 • Tedavi amaçlı cilt kesikleri ya da elektro terapi sonrası oluşabilen enfeksiyon
 • Epilasyon ve ağda sonrası şikayetleri
 • Hücre yenilenmesini gerektiren sorunlar
 • Ciltte aşırı yağlanma
 • Ergenlik sivilceleri ve iltihaplı sivilceler
 • Sivilcelerin ardından kalan izler
 • Cilt üzerindeki mikroorganizmalar
 • Yeni açılan küpe ya da piercing deliklerinin korunması
 • Siğil ve uçuklar
 • Ben alınması sonrasında cildin korunması
 • Genital bölge yaralarıfucidin krem nasil kullanilir

şeklinde sıralayabiliriz. Kremin şaşırtıcı bir diğer faydası da karışım hazırlanmasıyla görülemktedir. Kremi, Madecassol ile karıştırarak sokak hayvanlarının üzerinde bulunan yaralara uygulayabilir, bu sayede hayvanların üzerindeki açık yaraları tedavi edebilirsiniz.

Fucidin krem sivilce için oldukça yaygın bir kullanıcı kitlesine sahip olsa da görüldüğü gibi genel olarak iyileştirici etkilere sahip olmasıyla başarılı ürünlerdendir. Kullanıcılar ilk etapta olumsuz yan etkileri daha belirgin şekilde görse de sonrasında düzenli kullanımla memnun kalmaktadırlar.

Fucidin Krem Nasıl Kullanılır?

Doktorlar tarafından gerçekleştirilen kapsamlı bir değerlendirme sonrasında reçete ile alınabilen bu ürünün kullanımı konusunda da yine doktorun yönlendirmesine ihtiyaç vardır. Size önerileceği üzere, ürün, gün içinde 2 ya da 3 kere kullanılmaktadır.

Ürünün önerilen dozun üstünde ya da yoğun katmanlar halinde kullanılması daha hızlı ya da etkili sonuçlar vermemektedir. Cildi kurutucu etkisi olan bu kremi söylenen talimatların dışında uygulamak istenmeyen yan etkilere yol açabilir. Cildin yağ oranına ve görülen sorunlara bağlı olarak sizler için en uygun doz belirlenecektir.

En etkili sivilce kremi isimlerinden olan Fucidin, kullanılmadan öncesinde uygulama yapılacak olan cilt bölgesinin iyi bir şekilde temizlenmiş olduğundan emin olmak gerekmektedir. Ürünü uygularken parmağınızın ucuyla ve iyi bir şekilde emdirerek uygulama yapmanız gerekmektedir.

Ürünü kullandıktan sonra üstünü açık ya da kapalı bırakabilirsiniz ancak önemli olan ürünün düzenli kullanımı olmaktadır. En etkili sonuçlar için uzun süreli ve tavsiye edilen şekilde ürünün uygulanması gerekmektedir.

Fucidin krem muadili olarak satın alınabilecek diğer ürünler ise;

 • Fucibest krem
 • Fucicort krem
 • Fucidox krem
 • Fucitec krem
 • Fusidas krem
 • Fusix krem
 • Stafine krem
 • Tirecort krem
 • Tiremix krem

şeklinde sıralanmaktadır.

20 gramlık tüpler içerisinde satılmakta olan Fucidin krem fiyat olarak değişebilmekte ancak güncel olarak 14 TL’ye temin edilebilmektedir.fucidin krem fiyati

Fucidin Yan Etkileri Nelerdir?

Faydaları ve etkisi oldukça fazla olan bu kremin, bu yoğun içeriğiyle birlikte beraberinde bazı yan etkiler getirebilmesi söz konusudur. Kremin içerisinde verilen prospektüste de bahsedilen birtakım yan etkiler mevcuttur. Bu yan etkiler aynı prospektüste bahsedildiği üzere;

 • El, ayak, dudak, yanak, bileklerde şişkinlikler
 • Ciltte pullanma ya da dökülmeler
 • Cilt dokusunda batma ya da yanma hissetme
 • Aşırı cilt kuruluğu

şeklinde sıralanabilir.  Bu yan etkilerin belirmesi halinde doktorunuzla tekrar iletişime geçmeniz ve muayene olmanız önerilmektedir.

Fucidin Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1- Kremin siğiller üzerinde etkisi var mıdır?

Kremin doktorlar tarafından siğilli ya da benli yüzeylerde ya da bu yapıların alınması ameliyatından sonrasında (1 hafta sonra) kullanımı önerilmektedir. Antibiyotik içeriği sayesinde özellikle benlerin alınmasından sonraki süreçte bölgeyi korumaktadır.

2- Krem yanıklar üzerinde etkili midir?

Yanıkların tedavi sonrasında eğer izleri hala geçmemişse bu durumda kremin kullanımı uygun olabilir. Ancak kremin kullanımı için yanık tedavisini takip eden doktorunuzun onayı gerekmektedir. Açık yanık yaraları üzerinde enfeksiyonu giderici etkisi bulunsa da cilt kuruluğuna yol açabildiğinden kremin uygun şekilde kullanımı ön plana çıkar.

3- Krem siyah nokta oluşumunu engeller mi?

Fucidin, akneye yol açan zararlı etmenlerin gözenekler içerisinde birikmesini engellediğinden akne karşıtı ürünler içerisinde yer almaktadır. Özellikle iltihaplı siyah noktalar, kremin daha çok etki alanına girmektedir.

4- Krem bebeklerde kullanım için uygun mudur?

Kremin kullanımı için kesin olarak belirtilmiş bir yaş sınırı yoktur. Ancak cilt kuruluğuna karşı daha hassas olan bebekler için kremin kullanımından önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

5- Ürünün pomad ve krem formları arasında ne fark vardır?

Krem formunda kullanıldığı takdirde derinin üst katmanlarına etki ederek tedavi sağlanırken, pomad formundaki ürün ile derinin daha alt katmanlarındaki hastalıklar için tedavi sağlanır. Ürünün hangi formunun tercih edilmesi gerektiği konusunda doktorunuz ya da eczaneniz gerekli yönlendirmeleri sağlamaktadır.

6- Fucidin Kremin uçuk için kullanımı uygun mudur?

Kremi kullananlar genel olarak uçuk için kremin etkili ve başarılı sonuçlar ortaya koyduğunu belirtmektedir.

7- Hamileler ve emziren anneler üründen faydalanabilir mi?

Kremin hamilelikte ya da emzirme döneminde kullanılmasına ilişkin herhangi bilimsel bir çalışmaya rastlanamamaktadır. Bu nedenle bu kişilerin doktorunun yönlendirmesine uyması gerekmektedir.

Görüldüğü gibi etki alanı oldukça geniş olan ürün, sıradan bir sivilce kremi olmanın ötesinde, cilt hastalıkları için etkili bir kürdür. Ürünün doktor tarafından tavsiye edilmesiyle kullanılır olması ise onu güvenli kılan önemli bir yanıdır.

Kremin önemli bir diğer yanı da antibiyotik etkisiyle yalnızca kozmetik ve estetik sorunlara değil, yaralar, iltihaplanmalar, hücre yenilenmeleri gibi cilt sağlığı ile ilişkili durumlarda da başarılı olmasıdır. Siz de düzenli kullanım kurallarına uyarak Fucidin krem sayesinde tahmininizden de pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz. Dilerseniz kremi yalnızca yaralar, enfeksiyonlar gibi sağlığınızı yakından ilgilendiren durumlarda da gönül rahatlığı ile uygulayabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı