Doğum Sonrası Adet Düzensizliği

0
322
doğum sonrası adet düzensizlikleri yaşayanlar

9 ay süren bir hamilelik süreci sonrasında bebeğine kavuşan tüm anneler; maalesef ki doğum sonrası adet düzensizliği ile karşılaşmak zorundadır. Aslında gayet olağan bir durum olan doğum sonrası adet düzensizliği; emzirme sürecindeki anneleri endişeye düşürebilir. Ancak; bu süreçteki düzensizliklerin gayet normal olduğunu, adetinizin doğumdan en erken 6 ay sonraki zaman diliminde başlayabileceğini söyleyebiliriz.

Bu yazımızda emziren tüm anneler için doğrum sonrası adet düzensizliği neden olur? sorusunu yanıtlamak ve yüreklerine bir nebze de olsun su serpmek istiyoruz.

İşte; doğum sonrası adet düzensizliğine dair bilmeniz gerekenler:

Doğum Sonrası Adet Düzensizliği Neden Olur?

Normal ya da sezaryen doğumun hemen sonrasında başlayan kanama; 30-40 gün boyunca devam eder ve bu kanamanın hiçbir şekilde adet kanaması ile karıştırılmaması gerekir.

Loşi adı verilen bu kanama; bir nevi doğum sonrası rahim içerisinde kalan kan ve kalıntıların annenin vücudundan atılması anlamına gelir.

Gerçek adet kanaması ise doğumdan neredeyse 6 ay sonra başlar ve bebeğini sık sık emziren annelerde bu süre 1 yıla kadar bile uzayabilir.

Yani doğum sonrası adet düzensizliğinin asıl nedeninin bebeği emzirme olduğunu söyleyebiliriz. Bebeğin emzirilme süresinin uzunluğuna ve sıklığına bağlı olarak, adet kanamasının başlaması 1 yılı bulabilir.

 

Doğum Sonrası Adet Düzensizliği
Doğum Sonrası Adet Düzensizliği

Aynı şekilde bebeğini sık emzirmeyen yani arada sırada emziren annelerde adet kanaması ise doğumdan ortalama 3 ay sonra başlar.

Doğum Sonrası Adet Düzensizliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler:

Emziren annelerin ortak sorunu olan doğum sonrası adet düzensizliği; gayet yaygın bir durumdur yani bu durumla her anne karşılaşabilir.

Ancak; bazı durumlarda doğum sonrasındaki süreçte annenin adet olmamasının ardında tekrar hamile kalmış olması da yer alabilir. Yani emzirme sürecindeki annelerin de hamile kalma olasılığı tıpkı diğer kadınlarda olduğu gibidir. Bu yüzden de bu süreçte eşinizle cinsel ilişkiye girmeyi düşünüyorsanız; mutlaka ilişki esnasında eşinizin kondom kullanması gerekir.

Doğum Sonrası Ara Kanama ve Lekelenme Neden Olur?

Doğum sonrası adet düzensizliği son derece normal bir durum olmakla birlikte bu süreçte kadınlarda adetler arasında lekelenme ve kanamalar da görülebilir.

Bu durumda ise tüm annelerin mutlaka bir doktora başvurmaları gerekir. Çünkü lekelenme; rahim içerisinde polip oluşumuna bağlı olarak gelişebilir.

Lekelenmenin nedeninin doktor tarafından tam anlamıyla tespit edilememesi durumunda ise doktor; adet düzenleyici ve adet söktürücü birtakım ilaçlar reçete edebilir.

Doğum sonrası adet düzensizliğinin yani annede ara ara kanama olmasının diğer nedenleri arasında ise prolaktin yüksekliği ya da guatr gibi farklı bir hastalık da bulunuyor olabilir. Bazı durumlarda emziren annenin kullandığı birtakım ilaçlar da adet düzensizliğini beraberinde getirebilir.

Bu noktada doğum sonrası adet düzensizliğinin emzirmeye mi yoksa diğer nedenlere mi bağlı olarak geliştiğinin en doğru kararını doktorunuz verecektir.

ÖZET:

Doğum sonrasındaki süreçte yani doğumdan 6 ay bazen de 1 yıl sonrasına kadar adet görmemeniz normal bir durumdur.

Ancak ara ara kanama olması ve lekelenmenin emzirme dışında bir nedeni olabileceğinden adet gecikmesi dışında lekelenme ile karşılaştığınızda mutlaka doktorunuza görünmeli; doktorunuzun reçete ettiği ilaçları düzenli olarak kullanmalısınız.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here