fbpx

Yaşam

Curcumin Faydaları

Curcumin faydaları  Genellikle köri sosu üretiminde kullanılan, zerdeçal baharatında bulunan bir pigment olan Curcumin, arasında Alzhemeir’e iyi gelmesi, yemek borusu kanser oluşumunu gidermesi gibi pek çok olumlu etkisi olduğunu biliyor muydunuz?

Hint safranına yani zerdeçala sarı rengini veren bu pigment; Hindistan’da yerli halk tarafından sıklıkla tüketiliyor ve halkın Alzhemeir ve Parkinson gibi ciddi rahatsızlıklara yakalanma riskini ciddi anlamda engelliyor.

Bu yazımızda kısaca Curcumin faydaları nelerdir? sorusunu yanıtlamak yani Curcumin’in sağlığımıza olan katkılarından kısaca bahsetmek istiyoruz.

İşte, Curcumin faydalarına dair bilmeniz gerekenler:

  • Mideyi koruyor

Mide asidinin aşırı miktarda salgılanmasını engelleyen Curcumin, mide ülseri, gastrit ve reflü semptomlarını ciddi anlamda gideriyor.

Zerdeçal curcumin faydaları arasında safra kesesini uyarmak ve midenin daha aktif ve sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olmak da bulunuyor.

  • Otoimmün rahatsızlıkların tedavisine olanak tanıyor

Vücudumuzdaki bağışıklık sisteminin yanlış bir şekilde çalışarak, sağlıklı hücrelere saldırması sonrası kişide görülen otoimmün rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan curcumin faydaları arasında sedef hastalığı, inflamatuar bağırsak hastalığı, artrit vb. pek çok hastalığın tedavisine doğal bir şekilde olanak tanıması da yer alıyor.

  • Beyne iyi geliyor

Zerdeçal faydaları arasında beynin sağlıklı gelişimini desteklemesi, beyin dokularında DHA sentezinde görev alan enzimlerin çalışmasını hızlandırması gibi beyne iyi gelen özellikleri de bulunuyor.

Beyin hücrelerinin hasar görmesini ve ölmesini ciddi anlamda engelleyen curcumin; hafıza kaybını önlüyor.

Bu yönüyle özellikle yaşın ilerlemesine bağlı olarak beyin hücrelerinin zarar görmesi; düzenli Curcumin tüketimi ile engellenmiş oluyor.

Alzhemeir ve Parkinson gibi hafızanızın çalışmasını engelleyen rahatsızlıklara yakalanma riskinizi minimize etmek adına düzenli olarak curcumin kullanabilirsiniz.

  • Depresyonu ve stresi önlüyor

Kübüm hapında bol miktarda bulunan curcumin; antidepresan bir etki göstererek, artan kortizol duyarlılığını düşürüyor.

Yani kişinin depresyon, stres vb. ruhsal dünyasını ciddi anlamda sarsan ve yaşam sevincini kaybetmesine yol açan ruhsal problemlere yakalanma olasılığını azaltıyor.

Aynı zamanda depresyon ve stresin doğal tedavisinde de curcumin, aktif ve önemli bir rol üstleniyor.

curcumin faydaları

  • Obezite ve diyabeti doğal bir şekilde tedavi ediyor

Kilo verdirici bir yönü bulunan kurkumin tablet; obezite ve diyabeti bulunan hastalar tarafından düzenli bir şekilde tüketildiğinde bu hastaların kısa bir sürede fazla kilolarından kurtulmalarına katkıda bulunuyor.

Aynı zamanda diyetisyenler, sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyen bayanlara da gün içerisinde bol miktarda zerdeçal yani curcumin çayı tüketmelerini öneriyor.

Sağlıklı bir şekilde zayıflamak adına aktarlardan satın alabileceğiniz zerdeçal çayını günde 2-3 bardak olacak şekilde içebilirsiniz.

  • Yaşlanma etkilerini gideriyor

Doğal bir anti-aging olan curcumin faydaları arasında bir güzellik iksiri olması ve yaşlanma etkilerini gidermesi de bulunuyor.

Serbest radikallerle savaşan curcumin çayı; cilt hücrelerini yenilerken, curcumin maskesi cilde uygulandığında cildin elastikiyetini yükseltiyor.

Sizler de Hintlilerin olmazsa olmaz bitkileri arasında kabul edilen zerdeçal kullanmaya hemen başlayarak; curcuminin mucizevi özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

Zerdeçal Faydaları yazımıza bu linkten geçiş yapabilirsiniz 🙂

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı