fbpx

Yaşam

Biberiye Çayının Faydaları Nelerdir?

Biberiye çayı; tıpkı iğneyi andıran incecik yaprakları, mor renkli çiçekleri ile Akdeniz bölgesinde sıklıkla yetişen bir bitkiden elde edilen harika bir çay olma özelliği taşıyor.

Ballıbabagiller ailesinin bir üyesi olan bu şifa dolu bitkinin köklerinden ve yapraklarından hazırlanan biberiye çayı, harika bir antioksidan kaynağı olarak, serbest radikallerin vücut hücrelerimize zarar vermesini önlüyor, kardiyovasküler sağlığımızı gözetiyor, zayıflamamıza yardımcı oluyor.

Vitamin ve mineral deposu olan bu çay; düzenli bir şekilde tüketildiğinde bağışıklığımızı kuvvetlendirerek, kanser gibi oldukça ciddi rahatsızlıkların yanı sıra kış aylarında sıklıkla karşılaştığımız grip, nezle, soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarına karşı bizleri koruyor.

Biberiye çayının faydaları ile ilgili olarak sizleri bilgilendirmeyi amaçladığım bu yazımda bir yandan da biberiye çayı nasıl demlenir? Biberiye bitkisi zayıflamaya yardımcı olur mu? gibi bu mucizevi nitelikteki bitkiye dair merak ettiğiniz tüm soruları yanıtlamaya çalışacağım.biberiye

Biberiye Çayının Faydaları Saraçoğlu

Şifalı bitki uzmanı Profesör Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun tüm diyette olanlara önerdiği bu çay, kadınlar tarafından daha çok zayıflamak yani kalori yakımını kolaylaştırabilmek adına tüketilse de aslında bu çayın genel sağlığımıza pek çok olumlu etkisi bulunuyor.

Saç bakımında ve saç maskelerinde bile kullanılabilen biberiye çayının saça faydaları arasında saç köklerini güçlendirmesi, saçları nemlendirerek, beslemesi ve saç dökülmesini önlemesi bulunuyor.

Metabolizma hızlandırıcı etki göstererek, gün içerisinde tükettiğimiz besinlerin hızlı yakımına olanak tanıyan bu mucizevi çayın en önemli faydalarını kısaca aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

Tüm bitki çayları içerisinde özel bir yeri bulunan biberiye çayı; bağışıklığımızı yani vücudumuzun savunma direncini güçlendirerek, hastalıklara yakalanmamızı önlemenin yanı sıra hastalığa yakalandığımızda bu hastalığı daha kısa bir sürede atlatabilmemize ve kendimizi kolaylıkla toparlayabilmemize katkıda bulunuyor.

Kanser karşıtı bir etki gösteren bu harika çay, serbest radikalleri nötralize ediyor. Bu radikallerin gerek vücut gerekse beyin hücrelerimizi yaşlandırmasını hatta öldürmesini önlüyor.

 • Unutkanlığa iyi geliyor

Biberinin faydaları arasında güçlü bir bilişsel uyarıcı olarak, sinir sistemimizi uyarması, sinir iletimini hızlandırarak, beynimiz tarafından vücudumuza iletilen sinyallerin vücut organlarımızca eksiksiz bir şekilde alınmasını sağlamak da bulunuyor.

Aynı zamanda beyin sinirlerinin dejenerasyonunu engelleyerek, hafızamızı güçlendiriyor. Bu özelliği sayesinde Alzheimer, Parkinson gibi ciddi sağlık sorunlarına yakalanmamızın önüne geçiyor.

Biberiye yağından birkaç damla olacak şekilde mendilinize damlatarak ve gün içerisinde bu mendili birkaç sefer koklayarak bile hafızanızı güçlendirebilmeniz, gün içerisinde odaklanamama, işe ya da derse konsantre olamama gibi sıkıntılarınızdan kurtulabilmeniz mümkün!

 • Sindirim sistemimizi olumlu yönde etkiliyor

Metabolizmamızı hızlandırmakla kalmayan, bir yandan da sindirim sistemimizi olumlu yönde etkileyen biberiye bitkisi; safra salınımını düzenliyor, mide sağlığımızı gözetiyor, bağırsaklarımızdaki yararlı bakterilerin yani probiyotiklerin sayısını arttırıyor.

Hazımsızlığa, mide şişkinliğine, gaz problemlerine son derece iyi gelen bu çay, kabızlığı önlüyor, basuru tedavi ediyor.

Daha sağlıklı bir sindirim sistemi için günde birkaç bardak biberiye çayı tüketebilirsiniz.

 • Diyabeti önlüyor

Yapılan çalışmalara göre bu çayın düzenli tüketimi, kandaki glikoz yani şeker miktarını dengeleyerek, kişide insülin direnci oluşumunu önlüyor.

Yani kişinin tip2 diyabete yakalanma olasılığını minimize ediyor.

Diyabetin yanı sıra diğer otoimmün rahatsızlıklara karşı da koruyucu bir rol üstleniyor.

 • Kan dolaşımını hızlandırıyor

Kan dolaşımını hızlandırarak, kan akışının kesilmesini önleyen yani kanın kalbimize bol miktarda oksijen ve besin taşıyabilmesine öncülük eden biberiye çayı, dolaşımı canlandırıyor.

Böylelikle kişide damar sertliği, damar tıkanıklığı, kalp problemleri, kalp krizi, inme ve felç görülme riskini azaltıyor.

Zararlı maddelerin damar çeperlerine yapışmasını önleyen biberiye çayı; dolaşım bozukluğundan kaynaklanan ağrılara da iyi geliyor.

Biberiye yağı ile vücudunuzdaki ağrıyan bölgeye birkaç dakika masaj yaparak, bu ağrılarınızın şiddetini hafifletebilirsiniz.

Romatoid artrit, fibromiyalji gibi romatizmal hastalıklardan kaynaklanan ağrıları gidermede biberiye yağı kullanmayı tercih edebilirsiniz.biberiye çayının faydaları

Biberiye Çayı Adet Söktürür mü?

Vücudumuzda dolaşımı uyararak, kan akışını hızlandıran bu bitki, böylelikle adet gecikmelerini de önlemiş oluyor.

Adet düzensizliğinden şikayetçiyseniz, adet gününüzden bir hafta öncesinde biberiye çayı tüketmeye başlayabilir, adetinizin zamanında gelmesini sağlayabilirsiniz.

Düzenli kullanım sonrasında bozuk adet döngünüze bir son verebilir, adet düzensizliği şikayetinizden kurtulabilirsiniz.

Biberiye Otu ve Biberiye Bitkisinin Diğer Faydaları:

Bu harika çayın diğer faydalarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Soğuk algınlığı, grip, nezle tedavisinde oldukça etkili oluyor.
 • İçeriğinde yer olan vitamin ve mineraller sayesinde stres ve gerginliği alıyor. Kişinin fiziksel ve ruhsal açıdan kendini daha iyi ve pozitif hissetmesini sağlıyor.
 • Anti-aging etki göstererek, cildi güzelleştiriyor, erken yaşlanma belirtilerini azaltıyor. Cildimizde erken yaşlarda beliren ince çizgi ve kırışıklık oluşumunu önlüyor.
 • Kas ve eklem ağrılarını hafifletiyor.
 • Diş ve ağız sağlığını koruyarak, ağzımızdaki bakteri ve mikropları öldürüyor.
 • Gastrit, reflü, ülser, kabızlık gibi mide-bağırsak sorunlarını tedavi ediyor.
 • Kadınların adet döneminde yaşamak zorunda kaldıkları sancılara, şiddetli ağrılara iyi geliyor.

Kısaca biberiye çayının faydaları saymakla bir türlü bitmiyor. Şayet bu çayla henüz tanışmadıysanız, doğal bir adet söktürücü arayışındaysanız; aktarlardan bu çayı satın alabilirsiniz.

Biberiye Çayı Zayıflatır mı?

Diyet listelerinin olmazsa olmazları arasında bulunan bu çay; yağ yakımını hızlandırarak, yağın karaciğerimizde, vücut organlarımızda, bel, basen, karın ve kalça bölgesinde yağ olarak birikimini önlüyor.

Ancak çayın bu etkisinden faydalanabilmeniz için mutlaka diyet yapmanız ve diyetinizi birebir uygulamanız da gerekiyor.

Günde 2-2-5 litre su tüketerek, en az 30 dakikalık yürüyüşlere çıkarak, evde kalça sıkılaştırıcı hareketler yaparak, yediğinize içtiğinize özen göstererek, sağlıklı bir şekilde zayıflayabilmeniz işten bile değil!biberiye çayı nasıl hazırlanır

Biberiye Çayı Nasıl Hazırlanır?

Daha güzel, daha canlı bir cilde kavuşmak, saçlarınızın ışıl ışıl görünmesini sağlamak, bağışıklığınızı güçlendirmek, kısacası hem genel sağlığınızı gözetmek hem de dış görünüşünüzün kusursuz olmasını sağlamak adına biberiye çayı demleyebilirsiniz.

Peki, biberiye çayı nasıl demlenir?

Hazırlanışı:

1 fincan kaynar suya 1 tatlı kaşığı dolusu biberiye bitkisinden ekleyin. Çayı 5-7 dakika demlenmeye yani ılımaya bırakın.

Zayıflamak istiyorsanız ve diyetteyseniz çayınızı şekersiz tüketin. Dilerseniz, çayınıza az bir miktar bal ilave edebilirsiniz.

Biberiye Çayı Kaç Gün İçilmeli?

Bu çayın aşırı ve sürekli tüketimi, tıpkı diğer bitki çaylarının tüketiminde olduğu gibi birtakım yan etkiler doğurabiliyor.

Bu yüzden günde maksimum 2-3 bardak biberiye çayı tüketmeniz, fazlasına kaçmamanız önem arz ediyor.

Birkaç haftalık tüketimden sonra ise mutlaka birkaç hafta ara vermeniz gerekiyor.

Yani biberiye çayının arka arkaya 2 haftadan daha uzun bir süre için içmemeniz, yan etki ile karşılaşmamanızı sağlıyor.

Biberiyenin Zararları

Aşırı tüketim, mide bulantısı, kusma, kalp çarpıntısı gibi bazı yan etkiler doğurabiliyor.

Bu yüzden bu bitkinin diğer bitkiler gibi bilinçli bir şekilde tüketilmesi gerekiyor.

UYARI:

Yüksek tansiyon, diyabet, epilepsi hastasıysanız; hamileyseniz, bu çayı tüketmekten kaçınmalısınız.

Düzenli olarak reçeteli ya da reçetesiz bazı ilaçlar kullanıyorsanız, kronik bir rahatsızlığınız söz konusuysa bu çayı tüketmeden önce muhakkak doktorunuza danışmalısınız.

Bu yazımda kısaca biberiye çayı zayıflatır mı? Faydaları nelerdir? sorularını yanıtlamaya çalıştım.

Sağlık ve afiyetle kalmanız dileğimle…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı