fbpx

Yaşam

Avokado Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Hem kozmetik dünyasında sıkça adını duyduğumuz hem de mutfaklarımıza kadar girebilen avokado yağı içerisindeki bol vitamin ve mineral oranıyla dikkat çekiyor. Avokado yağının faydaları ve kullanım şekilleri hakkındaki tüm detayları ise aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Avokado Yağı Nedir?

Avokado bilindiği gibi sıcak havada yetişebilen, ülkemizde de Akdeniz Bölgesi’nde elde edilen bir tropik meyvedir. Henüz çok yaygın bir hal almasa da büyük marketlerde ve manavlarda kolayca bulunabilen avokado, zengin besin içeriği ile oldukça faydalıdır. Bu meyvenin 5’te 1’inde ise 5 gr. kadar faydalı yağlar bulunmaktadır.avokado yağının faydaları

Avokadonun en az kendisi kadar ünlü yağı ise içeriği sayesinde hem güzellik hem de sağlık için oldukça kullanışlıdır. Avokado yağının faydaları sayesinde pek çok bilim adamının araştırma konusu edineceği kadar önemli bir ürün haline geldiğini bilmekte fayda vardır.

E vitamini bakımından zengin bir içeriği olan bu yağ, özellikle saç ve cilt bakımı için sıklıkla tercih edilir. Yemeklik avokado yağı kullanımı ile bu yağın mutfaklara kadar girmesi mümkündür. Doymuş yağ asidi oranı oldukça düşük olan bu yağın düşük asit, karbonhidrat ve oksidasyon seviyesinde olması da onu tercih edilmesi gerekli kılan bir diğer özelliğidir.

Akdeniz diyeti içerisinde yer verilen ve genelde zeytinyağına benzetilen bu yağın vücut için yalnızca yenerek değil, dışarıdan uygulanarak da faydaları alınabilmektedir. Kozmetik ürünleri içerisinde yer alan avokado yağı fiyat olarak seçilen ürüne göre değişen değerler gösterir.

Avokado Yağının Faydaları Nelerdir?

Avokado yağı yüz ve saç için oldukça sık kullanılmakta ancak bilim tarafından onaylanan faydaları ile adından daha sık bahsedilmesini hak etmektedir. Yemeklik avokado yağı ile hem yemeklerde hem de salatalarda bu tadı ve faydaları almak mümkündür.avakado yağı nasıl yapılır

Karbonhidrat yerine yağ içeren bir meyve olan avokado, buna rağmen içerisinde doymamış yağ asitleri barındırır. Bu sayede sindirimi kolaylaştırmakta; A, B1, B2, B5, D ve E vitaminleri bakımından zengin olmasıyla ise farkını göstermektedir.

Eşsiz öneme sahip vitaminlerin haricinde potasyum, protein ve doymamış yağ gibi önemli yapı taşları da içeren avokado yağı saç güzelliğinden kalp sağlığına pek çok farklı amaçla kullanılabilir. Bitkisel kökenli olan ve taşıyıcı yağlar sınıfında yer alan bu özel bileşimi direkt olarak cilde uygulamak mümkün olduğu gibi tahrişi önlemek adına farklı ürünler içerisinde kullanmak da mümkündür.

Bakımınız için daha da faydalı hale getirmek adına bu özel yağı badem yağı veya zeytinyağı ekleyerek kullanabilirsiniz. Böylece hassas ciltlerin de tahriş endişesi olmadan tüm doğal faydaları alması sağlanabilir. Direkt olarak avokadolu kozmetik ürünleri kullanmak da bir diğer seçeneğinizdir.

Yağın kullanım alanlarından bir diğer ilgi çekici olanı ise masaj ve aromaterapi alanlarındaki kullanımıdır. Ancak bu amaçla yapılan uygulamalar için yağın doğru versiyonunu satın almış olmak gerekir. Amacına uygun seçilmemiş yağ, istenmeyen yan etkiler yaratabilir.

Avokado yağı göz çevresi için ya da yüz geneli için direkt olarak uygulanabileceği gibi salata ve yemeklere ilave edilmesi de yan etki görmemenin bir diğer yoludur. Ancak yine ürünün türüne dikkat edilmesi ve yemek için olan özel yağların alınması gerektiği unutulmamalıdır. Dünya mutfağında kullanılan bu yağın bilim dünyasında da kabul gördüğü bilinmelidir.

Kalp sağlığı için oldukça yararlı görülen yağın içerisinde tekli bağ içeren doymamış yağ asitleri bulunur. Bu yağ asitleri kalp sağlığı için oldukça etkili olup kolesterolün dengelenmesinde rol oynar.

Kalp ve damar hastalıkları için adeta bir ilaç görevi gören bu yağ, alfa karoten ve beta karoten açısından da yüksek değerlere sahiptir. Bu sayede kanser oluşumunun önüne geçtiği düşünülmektedir. Özellikle prostat kanserini önlemede tavsiye edilen bitkisel ürünlerdendir.

Avokado Yağı Cilt Bakımı için Nasıl Kullanılır?

Cildimiz için önemli etkilere sahip olan bu yağı pek çok farklı kozmetik malzemesi içerisinde görmemiz mümkündür. Adeta  bir kalkan görevi gören avokado yağı cilt için sağlık kaynağı olabilir.avokado yağı zayıflatır mı

E vitamini içeriği sayesinde yaşlanma belirtileri ile savaşan bu yağ, düzenli kullanım halinde kırışıklıkları büyük ölçüde engeller. Enfeksiyon giderici özelliği sayesinde cildinizi korurken hücrelerin yenilenmesine de yardımcı olmaktadır.

İçerisinde bulunan mineral ve vitaminler ile ciltte iltihaplı sivilce ya da siyah nokta oluşumu ile savaşmaktadır. Cilde bu sayede daha genç, sağlıklı ve parlak bir görünüm kazandırmaktadır.

Nemlendirici özelliğine sahip olan avokado yağı, birçok nemlendirici ürününün içeriğinde bulunmaktadır. Avokado yağı cildi nemlendirir, besler ve cildin kolejen üretimini destekleyerek cildin esneklik kazanmasını sağlar. Avokado yağını doğal nemlendirici şeklinde günlük olarak kullanabilirsiniz. Bu sayede cildinizin nemlenmesini, yumuşaklık kazanmasını ve beslenmesini sağlayabilirsiniz. Nemlendirici olarak kullanacağınız avokado yağını zeytinyağı ile birlikte karıştırmanız önerilmektedir. Aynı zamanda bu karışıma bir damla lavanta yağı veya yasemin yağı ekleyerek hoş bir koku kazanmasını sağlayabilirsiniz. Cildi onaran ve besleyen avokado yağı, çeşitli cilt hastalıkları karşısında etkili çözümler sunar. Sık karşılaşılan cilt hastalıklarından biri olan egzemanın etkilerinden avokado yağı ile kurtulabilirsiniz. Kaşıntı ve kuruluğa neden olan egzama sorunu karşısında avokado yağı kullanarak bu belirtileri azaltabilirsiniz.

Avokado Yağı Saç Bakımı için Nasıl Kullanılır?

Cilt için sağladığı faydaları saçlar için de sağlayan bu özel bitkisel yağ, özellikle kafa derisine uygulandığında güçlü etkiler göstermektedir.

Saçının kuruluğundan ya da kepeklenme gibi sorunlardan şikayetçi olanlar için önerilen avokado yağı saç bakımında sıklıkla tercih edilmesi gereken bir üründür. Yağı saçlara ve kafa derisine masaj benzeri hareketlerle uyguladıktan sonra durulamak, sağlıklı görünen saçlara sahip olmak için yeterli olacaktır.

İçeriğinde bulunan lesitin isimli bir madde sayesinde saçlar ve kökleri için koruyucu bir katman sağlayan bu yağın içerdiği bir diğer madde olan sterolin ise saç nem dengesinin korunmasına yardımcı olacaktır. Bu katman sayesinde saçlar çok daha yumuşak ve parlak görünmektedir.

Saçlar tarafından kolayca ve hızlı emilen bu yağın kullanımı, özellikle saçları kuru olan kişilere tavsiye edilir. Çünkü bu yağ, saçlara sağladığı vitamin ve mineral desteği sayesinde saçların parlaklığını korumaktadır.

Yağın antioksidan içeriği ise özellikle sıklıkla ısıya maruz kalan saçların bakımı için tam bir nem kaynağı olacaktır. Saç uçlarındaki kırıklar için de kullanılan bu yağın yıpranma nedeniyle oluşan elektriklenmeyi de önlediği görülmektedir. Serbest radikallerin tıpkı cilt gibi saçlar üzerinde de zararlı yaşlanma belirtileri görülmekte, yağın kullanımı sayesinde bu radikaller kontrol altına alınabilmektedir.

Bahsetmiş olduğumuz tüm bu faydalar elbette bitkisel bir kür önerisi olup, herhangi bir sağlık sorunu hakkında doktorunuza danışarak ürün tercih etmek en doğru karar olacaktır. Yanlış kullanım halinde bitkisel ürünlerin de yan etkileri olabileceği unutulmamalıdır.

Siz de avokado yağı ile hem cildiniz, hem saçlarınız, hem de iç organ sağlığınızı koruyabilirsiniz. Bilinen bir yan etkisi olmayan bu ürünü direkt ya da farklı kozmetik ürünler içerisinde kullanmayı tercih edebilirsiniz.  Avokado yağı fiyat değeri markalara göre değişkenlik göstermekle birlikte en yoğun etkileri alabilmek adına organik ürünlerin tercih edilmesi gerektiği unutulma

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı