fbpx

Sağlık

Adet Söktürücü: İlaçlar, Bitki Çayları, Hareketler ve Meyveler

Adet söktürücü yöntemler, kadınlarda sıklıkla görülen ‘adetin geç gelmesi’

problemine doğal bir şekilde çözüm sunuyor.

Her kadının hayatının belirli bir döneminde bazen geçici bazen de uzun bir süreliğine karşılaşmak zorunda kaldığı ortak sorunlar arasında yer alan adet gecikmesi; adet döngüsünün 35 günü aşması olarak kabul edilen bu durum, stres, obezite, tiroid

sorunları, menopoz, doğum kontrol hapı kullanımı vb. farklı etmenlerden kaynaklanabiliyor.

Bu yazımda adet gecikmesi probleminden maruz olan kadınlar için adet söktürücü ilaçları, hapları, bitkileri, bitki çaylarını, meyveleri ve hareketleri paylaşmaya çalışacağım.

Tarlusal başta olmak üzere adeti getiren ilaçları ve çok daha fazlasını bu yazımda bulabilirsiniz.

Adet Söktürücü İlaçlar Nelerdir?

Adet Söktürücü ilaçlar ile bozulan adet döngünüzü eski düzenine kavuşturabileceğinizi biliyor muydunuz?

 Genç kızlığa adım atan tüm bayanların menopoz dönemine girene dek her ay düzenli bir şekilde adet olması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Lakin bazı durumlarda birtakım faktörlere bağlı olarak kadınlarda adetin geç gelmesi, adet döngüsünün yolunda seyretmemesi gibi durumlar söz konusu olabiliyor.

Özellikle hormonal etkenler, stres, yumurtalık ve rahimde görülen birtakım sorunlar yüzünden gerçekleşen adet düzensizliği ve adet gecikmesi; adet söktürücü ilaçlar kullanımı ile tedavi edilebiliyor.

Ancak kişinin adet söktürücü ilaçlar kullanmadan önce mutlaka alanında uzman bir kadın doğum uzmanına görünmesi, adet gecikmesinin asıl tespiti ve tedavi boyunca kullanılması gereken ilaçların reçete edilmesi açından son derece önem arz ediyor.

Bu yazımızda doktorlar tarafından en çok reçete edilen birtakım adet söktürücü ilaçlara değinmek, adet söktürücüler hakkında sizleri kısaca bilgilendirmek istiyoruz.

 • Luteynyl 5 mg tablet

Adet düzensizliğinin en önemli nedenlerinden biri olan progesteron eksikliğini gideren Luteynyl 5 mg tablet; adetin 5. gününde başlanan, 20 gün boyunca düzenli bir şekilde kullanıldığında etkilerini kısa sürede gösteren bir ilaçtır.

· Tarlusal 5 mg tablet

Bir diğer etkili ilacımız Tartusal adet söktürücü hap, adeti kısa sürede getirir.

Oldukça etkili olan Tarlusal 5 mg tablet; son adetin başlangıcından genellikle 16 gün sonra 8-10 günlük bir zaman dilimi boyunca kullanılması gereken bir ilaçtır.

Aşırı östrojen hormonu salgılanmasından kaynaklanan düzensiz ve şiddetli adet kanamalarını düzene sokmak amacıyla reçete edilen bu ilaç; adet görememe problemi olan bayanlar için de birebirdir.

·        Duphaston 10 mg tablet

Progesteron eksikliğini gideren, östrojen hormonunun aşırı salgılanmasını durduran Duphaston 10 mg tablet; adet düzensizliğinden ve adet görememekten muzdarip olan bayanların yardımına koşan bir diğer adet söktürücü haptır.

Tıpkı diğer adet söktürücü ilaç ve tabletler gibi bu ilaç da bol suyla tüketilmelidir.

·        Cyclo-Progynova Draje

Östrojen eksikliğini önleyen Cylo-Progynova Draje; düzenli olarak kullanıldığında en iyi sonuçları veren, etkili bir adet söktürücü ilaç olma özelliği taşır.

Bu ilacı da tıpkı diğer adet söktürücü ilaç, iğne ve haplar gibi doktor reçetesi üzerine kullanmanız gerekir.

Adet Söktürücü İlaçlar Ne İşe Yarar?

Adet söktürücü ilaç, adet döngüsünün aksamaması adına reçete edilir. Adet söktürücü ilaçların görevi vücuttaki progesteron hormonunun miktarını önce arttırmak, sonra da ilaç kullanımının kesilmesini takiben bu hormonun azalmasını sağlamaktır. İlaç kullanımı sona erdiğinde ise vücutta progesteron hormonunun azalması ile birlikte adet kanaması başlamış olur.

Doktorunuz; adet döngünüzü kontrol altına almak adına ilaç reçete edebileceği gibi adet söktürücü iğne kullanmanızı da uygun görebilir.

 

UYARI: Hangi adet söktürücü iğne, hap ya da ilacı kullanmanız gerektiğine dair olarak mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Aksi halde ilaç kullanımına bağlı olarak istenmeyen yan etkilere maruz kalabilirsiniz!

Adet Söktürücü Bitkiler Nelerdir?

Adet döngüsünü düzene sokarak, adetin erken gelmesine yardımcı olan şifalı bitkiler; aynı zamanda bu dönemdeki ağrı ve sancıyı da en aza indirgiyor.

Adet söktürücü bitkileri aşağıdaki şekilde sıralayabilmemiz mümkün:

 

 • Maydanoz:

Şifa dolu bir besin olan maydanoz; karın bölgesindeki şişkinliği almanın yanı sıra kabızlık, basur ve hazımsızlık sorunlarına da son derece iyi geliyor.

Rahim bölgesini uyarıcı bir etki gösteren bu mucizevi bitkiyi adet gününüzden 4-5 gün önce tüketmeye başladığınızda adetiniz tam da zamanında geliyor.

Maydanozun bu özelliğinden yararlanabilmeniz için maydanozu kaynatıp, suyunu içebilirsiniz. Bu amaçla öncelikle 5 su bardağı steril yani klorsuz suyu kaynatın. Ardından yıkayıp, iyice temizlediğiniz bir demet maydanozu suya atın ve 30 dakika bekleyin. Sonrasında elde ettiğiniz maydanoz suyunu gün boyunca tüketin.

Bu yöntem sayesinde adet döneminizi daha rahat bir şekilde geçirebileceğiniz gibi sağlıklı bir şekilde de zayıflayabilirsiniz.

 • Soğan:

Doğal bir antibiyotik ve anti bakteriyel olan soğan suyu; harika bir söktürücü bitki olarak, adet gecikmesini büyük ölçüde engelliyor.

Kolaylıkla hazırlanabilen bu kür; kişinin bağışıklığını da güçlendirerek, hastalıkları daha kolay bir şekilde atlatabilmesine yardımcı oluyor.

Adet söktürücü soğan kürünü hazırlamak için bir adet soğanı soyduktan sonra bıçakla dört parçaya bölün. Ardından kaynamakta olan 2 su bardağı steril suya atın ve 10 dakika daha kaynatın.

10 dakikanın sonunda kürü ocaktan alın ve 10 dakika ılımaya bırakın. Ilıyan bu kürü günde 2 bardak olacak şekilde için.

15 gün boyunca soğan kürünü tükettiğiniz takdirde adet periyodunuzu bir düzene sokabilirsiniz.

 • Yulaf:

Sabah kahvaltılarında severek tükettiğimiz, besin değeri oldukça yüksek olan yulaf; düzenli tüketildiğinde adet ağrılarını ve sancılarını alıyor.

Sabahları bir kase yulaf tüketerek, bu dönemi sorunsuz bir şekilde geçirebilirsiniz. Aynı zamanda kısa sürede daha fit ve çekici görünen bir fiziğe de kavuşabilirsiniz.

 • Dereotu:

Salatalarımıza eşsiz bir tat katan dereotu; rahmi uyarıcı, rahim kaslarını gevşetici ve adeti getirici bir özellik taşıyor.

Dereotunu yıkadıktan sonra çiğ olarak tüketebileceğiniz gibi salatalarınıza da ilave edebilirsiniz.

 • Havuç:

Göz sağlığımıza olumlu katkıları ile tanıdığımız, salatalarımızda ve çorbalarımızda yer verdiğimiz havuç; kadın sağlığına mucizevi etkileri ile biliniyor.

Havucun kendisinin yanı sıra suyu bile adetin sökülmesine yardımcı oluyor.

Birkaç adet havucu güzelce rendeledikten ve robottan geçirdikten sonra elde ettiğiniz havuç suyunu düzenli bir şekilde birkaç gün içerek, söktürücü ilaçlar ile göreceğiniz etkinin neredeyse aynısını görebilirsiniz.

 • Civanperçemi kürü(İbrahim Saraçoğlu):

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun önerdiği bu kür, adet dönemi ağrılarını dindiriyor.

Bu kürü hazırlamak için bir su bardağı kaynamakta olan steril yani klorsuz suyun içine bir tatlı kaşığı civanperçemi bitkisini ilave edin.

Kürü çaydanlığın ağzı kapalı olacak şekilde 3 dakika kaynatın. Ardından süzün ve 5 dakika ılımaya bırakın.

Regl döneminizden 3 gün önce bu kürü tüketmeye başlayın. Her gün sabah ve akşam günde iki sefer bu kürü tüketin. En iyi sonucu alabilmek adına kürü regl bitimine kadar tüketmeli, çayı her defasında taze olarak yeniden hazırlamalısınız!

Adet Söktürücü Bitki Çayları:

Rezene, biberiye, nane gibi sağlığımızı pek çok açıdan gözeten bitki çayları; bir yandan da düzenli tüketildiğinde adeti söküyor.

Adet sancı, ağrı ve gecikmesine iyi gelen çayları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Rezene çayı:

Gebelik döneminde tüketildiğinde anne sütünü ve sütün besin değerini arttırıcı bir yönü bulunan rezene çayı; en popüler söktürücü bitki çayları arasında ilk sırada bulunuyor.

Günde 2 bardak rezene çayı tüketerek, adet gecikmesi ile mücadele edebilirsiniz.

Rezene çayını hazırlamak için 10 gram rezeneyi 1 su bardağı suda kaynatın. 10 dakika demlenmeye bırakın ve tüketin.

 • Biberiye çayı:

Kabızlığa, mide şişkinliğine ve hazımsızlığa birebir olan, kişinin sağlıklı bir şekilde zayıflayabilmesine ve ideal kilosuna düşebilmesine öncülük eden biberiye çayı; adetin zamanında gelmesini de sağlıyor.

Biberiye çayını hazırlamak için 1 su bardağı suya 10 gram biberiye bitkisini ekledikten sonra 10 dakika kaynatın. Çayı süzdükten hemen sonra 10 dakika dinlenmeye bırakın. Bu çayı günde 2 bardak olacak şekilde tüketin.

 • Melisa çayı:

Regl söktürücü bitki çaylarından bir diğeri olan, kadınların güzellik iksiri olarak nam salmış Melisa çayı da söktürücü etkisini hızlıca gösteriyor.

Günde 2-3 bardak tüketebileceğiniz Melisa çayını hazırlamak için 1 bardak Melisa bitkisinden 1 bardak steril suya ilave edin. Karışımı 5-10 dakika kaynatın ve 5-10 dakika ılımaya bırakın. Ardından afiyetle için.

 • Isırgan otu çayı:

Kış aylarında tüketildiğinde üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelen, vücut direncimizi arttıran ısırgan otu; etkili bir söktürücü bitki çayı olmanın dışında ciddi hastalıklara karşı da sizi güçlendiriyor.

Isırgan otu çayı ile adetinizin gecikmesini önlemek adına 1 çay kaşığı kurutulmuş ısırgan otunu 1 su bardağı kaynar suda 10 dakika demlendirin.

Demlendiğinde günde 3 bardak olacak şekilde için. En iyi etki için çayı düzenli olarak tüketmeyi ihmal etmeyin.

 • Kiraz sapı çayı:

Kadınların regl döneminde de afiyetle tüketebilecekleri bu çay; kabızlığa, basura, mide ve bağırsak sorunlarına oldukça iyi geliyor.

Kiraz sapı çayını hazırlamak için bir tutam kurutulmuş kiraz sapını bir bardak kaynar suda 5-10 dakika demlendirin. Bu çayı günde 2-3 sefer tüketebilirsiniz.

UYARI:

Adet söktürücü bitki çaylarının düzenli tüketimi; tansiyon, kalp, diyabet vb. kronik bir rahatsızlığı bulunan, düzenli olarak reçeteli ya da reçetesiz ilaçlar kullanan kişilerde birtakım komplikasyonları tetikleyebiliyor.

Bu yüzden anti-depresan tarzı ilaçlar kullanıyorsanız, kronik bir rahatsızlığınız varsa bitki çaylarını tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanızı öneriyoruz!

Söktürücü ilaçlar, bitki çayları ve haplar ile ilgili olarak sizleri kısa bilgilendirdikten sonra adet getirici hareketlere değinerek, yazımızı sonlandırmak istiyorum.

Adet Getirici Hareketler:

Adet geciktirici etmenlerle savaşarak, adetin gecikmesini engelleyen bu hareketleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Dağ hareketi:

Oldukça kolay olan bu hareket; adetin doğal bir şekilde gelmesine aracılık ediyor. Üstelik yapmanız gereken tek şey; dik bir şekilde dururken, kollarınızı yukarı yani tavana doğru kaldırmak ve aynı anda vücudunuzu esnetmek!

 • Kurbağa hareketi:

Adet söktürücü hareketlerden bir diğeri olan kurbağa hareketini yapmak için bulunduğunuz yerde çömelin. Ayaklarınızın dışarıya doğru baktığından emin olun. Ellerinizi avuç içlerinde birleştirerek, 15-20 saniye bu şekilde bekleyin!

 • Bacak açma hareketi:

Rahim kaslarını rahatlatan bu hareket, şaşan adet döngünüzün toparlanmasına katkıda bulunuyor.

Bacak açma hareketini yapmak için zemine oturun. Ardından iki bacağınızı yanlara doğru açın. Bu esnada kollarınızı da avuç içleriniz zemine değecek şekilde iyice esnetin.

 

 • Öne doğru katlanma hareketi:

Adet getirici hareketler listemizde 5. sırada yer alan bu hareket; bel altı kaslarının büyük çoğunluğunu uyararak, adet gecikmesi sorununuzu minimize ediyor.

Bu hareketi yapmak için ayakta dik bir pozisyonda dururken öne doğru eğilin. Parmak uçlarınızı ve avuç içinizi ayaklarınıza değdirmeye çalışın.

 • Kobra hareketi:

Bu hareketi yapmak için öncelikle yere yüz üstü yatın ve boylu boyunca uzanın. Ardından avuç içlerinizi yere değdirin ve avuç içlerinizle yere baskı yapın.

Vücut ağırlığınızı avuç içlerinize verdiğiniz takdirde mükemmel bir rahatlama elde edebilirsiniz.

Adete İyi gelen Meyveler ve Yiyecekler

Üreme fonksiyonlarımızın düzgün bir şekilde çalıştığını, anne olmaya uygun bir yumurta rezervine sahip olduğumuzu gösteren adet kanaması; bazen öyle bir sancılı hale geliyor ki her ne kadar ağrı kesici kullanırsak kullanalım, karın ağrımızla bir türlü baş edemiyoruz.

Bir de üstüne şişkinlik ve kramplar eklendiğinde adetli günlerimiz tam bir kabusa dönüşüyor ve hayatı bize zindan ediyor. Bazen de yoğun iş yaşantısı, stres ve birtakım hormonal dengesizliklere bağlı olarak bozulan adet döngümüz yüzünden zaman zaman adet günümüzün gecikmesi ile karşılaşmak zorunda kalıyoruz. Bizim size tavsiyemiz ise adet söktürücü yiyecekleri bol bol tüketmeniz! Böylelikle her ay adetinizin tam de olması gereken zamanda gelmesini garantileyebilirsiniz!

Biz kadınlar; bazen de düzensiz ve dengesiz beslenmeye, düzenli doğum kontrol hapları kullanımına bağlı olarak, yalnızca birkaç gün adet oluyor yani kısa bir sürede adetten kesiliyoruz. Bu durum ise yumurtlama yeteneğimizin yavaş yavaş hasar görmeye başlaması anlamına geliyor.

Ancak tüm bu sorunlardan adet döngüsünü düzenleyen ve bu döngünün sürekli olmasına yardımcı olan bir takım adet söktürücü meyveleri düzenli bir şekilde tükettiğimiz takdirde kurtulmamız mümkün!

Adet kanamanız oldukça koyu bir kıvamda, az bir miktarda geliyor; bu süreci ağrı ve sancı içerisinde çok zor koşullar altında geçiriyorsanız; adet söktürücü yiyecekler ve meyveler tüketerek, daha düzenli bir adet döngüsüne sahip olabilirsiniz.

İşte, her kadının mutlaka tüketmesi gereken adet sökücü meyveler listemiz:

·  Muz:

Mükemmel bir kramp önleyici olan, doğal bir ağrı kesici olarak kullanılabilen muz; aynı zamanda adet düzensizliklerini de gideren mucizevi bir meyve olma özelliği taşıyor.

Doğal bir adet söktürücü olan muz; bu dönemdeki sancı ve ağrıları da gideriyor.

Adetinizin düzensiz olmasından şikayetçiyseniz; adetli olduğunuz günlerde bol bol muz tüketebilir ve kendinizi bu özel günlerde daha enerjik ve dinç hissedebilirsiniz.

·  Ananas:

Vücuttaki ödem oluşumunu ve şişkinlikleri gideren ananas; adet söktürücü yiyecekler listemizin bir diğer üyesi olarak karşımıza çıkıyor.

Vücudumuzdaki progesteron ve östrojen hormonlarının düzenlenmesine katkıda bulunan ananasın bu şifalı etkisinden yararlanabilmeniz adına bu meyveyi adetiniz sona erene kadar kullanmanızı öneriyoruz.

·  Elma:

Bağırsaklarımızın daha hızlı ve aktif bir şekilde çalışmasını sağlayan elma; aynı zamanda son derece etkili bir adet söktürücü olarak, biz bayanların yardımına koşuyor.

· Portakal:

Tam anlamıyla magnezyum deposu olan portakal; adet döngüsünün normal seyrinde devam etmesini sağlamanın yanı sıra adet öncesi fiziksel belirtileri de en aza indirgiyor.

· Kara üzüm:

Yaz aylarında severek tükettiğimiz kara üzüm; adet dönemindeki bayanların ortak sorunlarından biri olan kabızlığı gideriyor. Bol miktarda lif içerdiği için de kabızlık sorunu olanların çektiği sancı ve ağrıların şiddetini azaltıyor.

· Avokado:

Binbir derde deva olan avokado, adet öncesi gerginliği ve sinirliliği azaltmanın yanı sıra kan akışını da kolaylaştırıyor.

Adet söktürücü yiyeceklerin yanı sıra birtakım adet söktürücü sebze ve bitki çaylarını tüketerek de düzensizliğinize bir son verebilirsiniz.

Daha kapsamlı bilgi için Adet Söktürücü ilaçlar yazımıza da göz atabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT:

Şayet, uzun bir süredir adet döngünüzde düzensizlikler ile karşılaşıyorsanız; en yakın zamanda bir uzmana görünmenizi ve doktorunuzun uygun gördüğü tedavi doğrultusunda hareket etmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

 

Her daim sağlıkla kalmanız dileğimle…

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı