Adet Söktürücü İlaçlar

0
846
reçetesiz adet söktürücü ilaçlar

 Adet Söktürücü ilaçlar , Genç kızlığa adım atan tüm bayanların menopoz dönemine girene dek her ay düzenli bir şekilde adet olması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Lakin bazı durumlarda birtakım faktörlere bağlı olarak kadınlarda adetin geç gelmesi, adet döngüsünün yolunda seyretmemesi gibi durumlar söz konusu olabiliyor.

Özellikle hormonal etkenler, stres, yumurtalık ve rahimde görülen birtakım sorunlar yüzünden gerçekleşen adet düzensizliği ve adet gecikmesi; adet söktürücü ilaçlar kullanımı ile tedavi edilebiliyor.

Ancak kişinin adet söktürücü ilaçlar kullanmadan önce mutlaka alanında uzman bir kadın doğum uzmanına görünmesi, adet gecikmesinin asıl tespiti ve tedavi boyunca kullanılması gereken ilaçların reçete edilmesi açından son derece önem arz ediyor.

Bu yazımızda doktorlar tarafından en çok reçete edilen birtakım adet söktürücü ilaçlara değinmek, adet söktürücüler hakkında sizleri kısaca bilgilendirmek istiyoruz.

Adet Söktürücü İlaçlar Nelerdir ?

  • Luteynyl 5 mg tablet

Adet düzensizliğinin en önemli nedenlerinden biri olan progesteron eksikliğini gideren Luteynyl 5 mg tablet; adetin 5. gününde başlanan, 20 gün boyunca düzenli bir şekilde kullanıldığında etkilerini kısa sürede gösteren bir ilaçtır.

Emilimi son derece hızlı olan bu tablet; vücuttan idrar yoluyla kolaylıkla atılmasına rağmen uyuşukluk, kaşıntı vb. istenmeyen yan etkileri beraberinde getirebilir. Bu yüzden de bu tabletin mutlaka doktor gözetiminde ve doktor önerisi üzerine kullanılması gerekir.

adet söktürücü ilaçlar

  • Tarlusal 5 mg tablet

Bir diğer etkili ilacımız Tartusal adet söktürücü hap olan Tarlusal 5 mg tablet; son adetin başlangıcından genellikle 16 gün sonra 8-10 günlük bir zaman dilimi boyunca kullanılması gereken bir ilaçtır.

Aşırı östrojen hormonu salgılanmasından kaynaklanan düzensiz ve şiddetli adet kanamalarını düzene sokmak amacıyla reçete edilen bu ilaç; adet görememe problemi olan bayanlar için de birebirdir.

  • Duphaston 10 mg tablet

Progesteron eksikliğini gideren, östrojen hormonunun aşırı salgılanmasını durduran Duphaston 10 mg tablet; adet düzensizliğinden ve adet görememekten muzdarip olan bayanların yardımına koşan bir diğer adet söktürücü haptır.

Tıpkı diğer adet söktürücü ilaç ve tabletler gibi bu ilaç da bol suyla tüketilmelidir.

  • Cyclo-Progynova Draje

Östrojen eksikliğini önleyen Cylo-Progynova Draje; düzenli olarak kullanıldığında en iyi sonuçları veren, etkili bir adet söktürücü ilaç olma özelliği taşır.

Bu ilacı da tıpkı diğer adet söktürücü ilaç, iğne ve haplar gibi doktor reçetesi üzerine kullanmanız gerekir.

Adet Söktürücü İlaçlar Ne İşe Yarar?

Doktorunuz; adet döngünüzü kontrol altına almak adına ilaç reçete edebileceği gibi adet söktürücü iğne kullanmanızı da uygun görebilir.

Adet söktürücü ilaç ; adet döngüsünün aksamaması adına reçete edilir. Adet söktürücü ilaçların görevi vücuttaki progesteron hormonunun miktarını önce arttırmak, sonra da ilaç kullanımının kesilmesini takiben bu hormonun azalmasını sağlamaktır. İlaç kullanımı sona erdiğinde ise vücutta progesteron hormonunun azalması ile birlikte adet kanaması başlamış olur.

UYARI: Hangi adet söktürücü iğne, hap ya da ilacı kullanmanız gerektiğine dair olarak mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Aksi halde ilaç kullanımına bağlı olarak istenmeyen yan etkilere maruz kalabilirsiniz!

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here