fbpx

Sağlık

Adet Geciktirici Nedir? Yan Etkileri Nelerdir? Zararlı mıdır?

Adet geciktirici ilaçlar kadınların dünyasında oldukça sık gündeme gelen bir soru işaretidir. Büyük çabalar ve heyecanlarla yapılan planların suya düşmemesi için regl düzenleme görevi gören bu ilaçlara başvurulur. Peki tüm zararları ve etkileriyle adet geciktirici hap nedir?

Adet Geciktirici İlaçlar Nelerdir?

Adet geciktirici kadınların normal regl dönemini ertelemek ya da yalnızca regl ağrılarının ve diğer semptomlarının ertelenmesi amacıyla alınan ilaçlardır.

Progesteron grubu ilaçlar içerisinde yer alan bu haplar, regl dönemine kadar kalınlaşmakta olan rahim iç katmanını etkiler.

Etkilenen rahimde kanamayı sağlayan hormonların etkisi ortadan kalkarak regl dönemi gecikmektedir.

Hormonlar üzerinde kalıcı değil, geçici bir etki yarattığı ancak yine de etkilenmemek adına azami miktarda kullanılması gerektiği unutulmaması gereken ilaçlardır.Nasıl Adet Gecikir

Adet Geciktirici İlaç Kullanmak Zararlı mıdır?

Adet geciktirici ilaç ismi ne olursa olsun kadınlar için ilk etapta soru işareti yaratmaktadır. Bu ilaçların yan etkileri içerisinde büyük bir risk ya da tehdit bulunmaz.

Ayrıca genel kanının aksine bu ilaçların kullanımı hamile kalmanın önüne geçmez.
Yine sık duyulan bir diğer adet geciktirici hap kullanmanın yan etkisi hızlı ve çok kilo almak olurken, aslında bunun da bir şehir efsanesi olduğu bilinmelidir.

Bahsedilen ilaçların bilinen yan etkileri ancak adetin kendi döngüsünde olmamasından ileri gelebilir.

Yani vücut, regl kanının atılamaması nedeniyle kabızlık, ödem, hafif ağrı gibi şikayetlerle uyarı verebilir.

Adet tarihi de elbette erteleme dolayısıyla artık değişecektir.
Regl kanamasının gerçekleşmesi ya da ağrı şikayeti 8 ila 10 günden daha fazla uzarsa, bu duruma göğüs ağrısı eşlik edebilir. Bu durum sık görülen bir yan etki olup endişe yaratılmamalıdır.

Bahsedilen tüm yan etkilerin oldukça kısa bir süreyi kapsadığı ve uzun dönemde ispatlanan bir yan etkinin söz konusu olmadığı unutulmamalıdır. Hapların kullanımının bitmesiyle şikayetler de sona ererken, aynı tarihten 2 gün sonrasında regl döneminin başlaması beklenir.geciktirici ilaçlar

Adet Geciktirici Nasıl Kullanılır?

Adet olduğu tarihin daha geç bir tarih olmasını dileyenler için adet geciktirici nasıl kullanılır, sorusu akıllara gelmektedir.

Bu ilaçların adet gecikmesinin başlaması istenen günden 4 gün öncesinde alınması gerekir. Adet gününe tam tamına 4 gün varsa, gecikme olmayabilir. Ayrıca tam etki için gün içinde de ilaç saatleri aksatılmamalıdır.

Adet geciktirici ilaç isimleri ya da markalarına göre ilaç özellikleri de değişir. Yani bazılarını gün içinde 2, bazılarını ise 3 kere almak gerekir. Bu noktada markası ne olursa olsun ilaçları maksimum 10 gün kullanmaya dikkat etmek gerekir.

Hapların sene içerisindeki kullanım sayısı hakkında ise bir kısıtlama söz konusu değildir. Kişiler ihtiyacına göre dilediği gibi ilaçları sene içinde alabilir.

Ancak hormonları direkt etkilediğinden zorunlu haller haricinde kullanılmaması tercih edilir.
Hapların kullanımının herhangi bir yan etki görmemek adına doktor kontrolünde alınması gerekmektedir.

Pek çok doktor doğal regl döngüsünün kalıcı bir değişim ya da hasar görmemesi adına sene içinde en fazla 2-3 kere hap kullanımını önerir. Kişisel olarak konu hakkında bilinçli olup azami kullanıma çaba gösterilmelidir.

Adet görmenin sonrasında eğer regl kanaması etkilenmiş ve gelmemişse, ilaçlar işe yaramış ve doğru şekilde kullanılıyor demektir. Bu ilaçlar doğum kontrol etkisi yaratmaz. Yani ilaçları alırken hamile kalmak mümkündür.

İlaçları kullanmayı bıraktıktan sonra gelen ilk regl kanaması, yeni regl başlangıç tarihi olur.

Adet Geciktirici Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Kadınlara genel olarak söz konusu ilaçların kullanımından önce ultrason ve rahim içi ölçümü kapsayan bir muayene olmaları önerilir.

Rahim içindeki değerlerin değerlendirilmesinden sonra adet geciktirici hap isimleri konsundaki tereddüdünüz de netleşir.

Uzman doktorunuzdan ilaçların doğru kullanımı ve hangisinin tercih edilmesi gerektiği hakkında doğru bilgileri almanız oldukça önemlidir.

Düzenli ve doğru şekilde kullanıldığında bu ilaçların yan etkisi söz konusu olmaz. Bu ilaçlar hakkında yapılan araştırmalar doktor kontrolünün gerekli olduğunu ve doktor onayıyla alınması gerektiğini gösterir.

Hap kullanımı hakkında şüpheleri olan kadınlar için ilacı kullanmadan önce bilinmesi gerekenler şu şekilde listelenebilir:

Hormonal etkileri olan bu ilaçların kalıcı problemler yaratmadığı bilinmektedir.
Yumurtlamaya engel olmaz, kısırlığa yol açmazlar, Kilo almaya yol açmaz.

Hapın bırakılmasıyla birlikte yeni bir tarihle de olsa regl döngüsü düzene girer.
Şişkinlik, başta ağrı, dışkılama güçlüğü, agresiflik gibi yan etkiler olsa da hiçbiri uzun süreli değildir.

İlacın bırakılmasıyla 2. günden itibaren kanama başlar.
Adet geciktirici hap adetin ilk günü kullanılır mı, sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Ancak gecikme sağlanması için 4 ila 5 gün önceden kullanım gerekmektedir.

Adet geciktirici kullanırken lekelenme yaşanması normal ve geçicidir, panik yapılmamalıdır.

İlaç kullanmadan önce hamile olunmadığından emin olunması gerekir. Hamilelikte ilaç kullanımı bebeğe zarar verebilmektedir.

Pıhtılaşma sorunu ve karaciğer rahatsızlıkları olanlar ilaç kullanımından kaçınmalıdır.

Adet Geciktirici Bitkisel Çözümleradet geciktirici bitkiler

Önemli bir günün yaklaşmasıyla birlikte adet tarihinin ertelenmesini isteyebilirsiniz. Ancak bunun için ilaç almaktan çekiniyorsanız adet geciktirici doğal yöntemler sayesinde bitkilerin şifalı yanını keşfedebilirsiniz.

1- Tarçın

Adet geciktirici tarçın, doğal yöntemler içerisinde akla ilk gelendir. Toz tarçının ilgili hormonlara olan etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Adet başlangıç tarihinden 3-4 gün öncesinde 2 tatlı kaşığı toz tarçını direkt olarak yutun. Yutmakta zorlanıyorsanız bu miktarı bir bardak su ile karıştırıp da tüketebilirsiniz.

Adetiniz başlamış olsa dahi toz tarçını yutarak adet kanamasının gelmesinin önüne geçebilirsiniz. Ancak uzun süreli ya da aşırı kullanılması halinde güçlü etkiler gösteren tarçını uygun dozda kullanmaya çalışmalısınız.

2- Maydanoz

Bir demet maydanozun saplarını suda kaynatarak kendi kürünüzü hazırlayabilirsiniz. Soğuk içilen bu kür gün içinde 3 kereye kadar tüketilebilir. Adet tarihi bu şekilde 3-4 gün kadar ertelenebilmektedir.

3 -Zencefil

Adet gününü ertelemek isteyenler için bir diğer şifalı bitkimiz zencefildir. Özellikle civanperçemi ile birlikte kullanıldığında bu bitkinin gücü artmaktadır.

Birer kaşık zencefil ve civanperçemi kaynar su içerisinde 10 dakika bekletilir. Soğuyan çay günde 2 kere içilir.

Kürün etkili olması için beklenen adet tarihinden en az 1 hafta öncesinde düzenli tüketime başlanması gerekmektedir.

4 -Biberiye Çayı

2 su bardağı kaynar su içerisine 1 çorba kaşığı biberiye çayı  atılarak demlenir Bu çayı hazırlarken demliğinin ağzının tamamen kapalı olmasına dikkat etmek gerekmektedir.

Etkinin alınması için biberiye tüm aroması ile su içerisinde kalmalıdır.
Çayın etkileri güçlü olup 3 günde 2 fincan tüketilmesi ve daha fazla tüketimden kaçınılması gerekmektedir.

5 – Böğürtlen Yaprağı

Kaynar su içerisine bir tutam böğürtlen yaprağı atabilir ve tıpkı biberiye gibi demleyebilirsiniz.

Bu çayı ise reglinizi ertelemek için günde 3 kereye kadar içebilirsiniz.
Doğal yöntemler genel olarak sağlıklı olması nedeniyle tercih edilmekte ancak yine herhangi bir yan etki görmemek adına doktor kontrolü sonrasında denenmesi önerilmektedir.

Siz de dilerseniz adet geciktirici ilaç isimleri ve fiyatları hakkında doktorunuzdan ve eczanenizden bilgi alarak tıbbi yöntemleri deneyebilir, dilerseniz adet geciktirici yöntemler arasında doğal olanları tercih edebilirsiniz. Seçtiğiniz yöntem ne olursa olsun doktorunuza danışarak sağlığınızı korumayı ihmal etmemenizi öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı