Adet Dönemi Nedir

0
562
adet nedir nasıl olur

 

Adet Dönemi Nedir ? Sorusuna Cevap arıyorsanız doğru yerdesiniz 🙂 Hızlı Bir Şekilde Konumuza Geçelim ;  Yumurtlama fonksiyonuna paralel bir şekilde devam eden adet döngüsü; adet kanamasının ilk günüyle bir sonraki adetin ilk günü arasında geçen süreyi ifade eder.  Yaşla birlikte kısalan ve daha düzenli bir hal alan adet döngüsü; genellikle kız çocuklarının ergenliğe adım attığı ilk adet kanamasıyla başlar ve kadınlar menopoza girene kadar yani adetten kesilene değin devam eder.

Adet döngüsünün ilk günü ile adet kanamasının devam ettiği süreci ifade eden adet dönemi ; genellikle 3-5 gün sürse de bazı kişilerde adet dönemi ; 5-7 gün arasında uzayabilir.

Bu yazımızda kısaca adet dönemi nedir ? Adet döngüsü nedir ? sorularını yanıtlamak ve adet dönemi ne dair merak ettiğiniz soruları cevaplamak istiyoruz.

adet dönemi nedir

Adet Dönemi Belirtileri

Adet döngüsü içerisinde kişinin adet görmeye başlayacağı adet dönemi yaklaştıkça kişi; bazı belirtileri yoğun bir şekilde hissedebilir.

Kadınlarda adetin başlangıcına kısa bir süre kaldığını ifade eden

belirtileri nelerdir  ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Göğüslerde aşırı hassasiyet ve büyüme,
 • Mide bulantısı,
 • Huzursuzluk,
 • Konsantrasyon bozukluğu,
 • Kaslarda ve eklemlerde ağrı,
 • Yüzde akne ve sivilce oluşumu,
 • Aşırı terleme,
 • Vücudun su tutma kapasitesinin artmasına bağlı olarak tartıda 1-2 kilo fazla gelme,
 • Baş ağrısı,
 • Uyku bozukluğu,
 • Rahim bölgesinde baskı hissetme,

Adet döneminin yaklaştığının en önemli belirtileridir. Bu adet dönemi nedir ve belirtileri; kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Sağlıklı bir kadında adet dönemi; 2-7 arasında sürer ve kanamanın 2 günden az 7 günden fazla olması durumunda mutlaka bir uzmana görünmek gerekir.

Aynı zamanda adet dönemi nedir sorularına sebep olan ve belirtilerin arasında bulunan adet ağrılarının aşırı derecede şiddetli olması durumunda da kişi mutlaka bir kadın-doğum uzmanından yardım almalıdır.

Adet dönemi dışındaki süreçte lekelenme tarzı kanama olması; birtakım hastalıkların habercisi olabileceğinden bu durumla karşılaşan bayanların mutlaka uzmana başvurmaları adeta bir zorunluluktur.

Mensturasyon Döngüsü

Mensturasyon döngüsü bir diğer deyişle adet döngüsü; adet kanamasının başladığı ilk günle bir diğer adet kanamasının başladığı ilk gün arasında geçen toplam süreye tekabül eder. Yani menstrurasyon döngüsü; normal şartlar altında 28 gündür. Ancak kişiden kişiye değişebilen bu süre; 21-38 gün arasında değişiklik gösterebilir.

Foliküler faz ve luteal faz olacak şekilde 2’ye ayrılan mensturasyon döngüsü; adet kanaması ile bir önceki aydan rahim içinde kalan rahim içi zarın dışarı atılması ile başlar.

Yaklaşık 14 gün süren foliküler faz süreci sonunda yumurtlama da gerçekleşir ve yumurtanın sperm ile buluşmaması yani gebeliğin olmaması durumunda yaklaşık 14 gün sürecek olan luteal faz dönemi başlar.

14 gün süren luteal faz dönemi sonunda tekrar progesteron hormonunun salgılanmasının durmasıyla birlikte gelişen rahim içi zarı tekrar adet kanaması ile dışarı atılır yani adet kanaması başlar ve mensturasyon döngüsü(adet döngüsü) bu şekilde devam etmiş olur.

ÖNEMLİ UYARI:

Herhangi bir adet düzensizliği, ağrılı ve sancılı adet görme, adet gecikmesi ile karşılaşmanız durumunda buna neden olan başka bir rahatsızlığın var olup olmadığının tespiti adına mutlaka bir kadın doğum uzmanına görünmenizi öneriyoruz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here